URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 03 FEBRUARIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
De curând, prin zona Beiușului au apărut lupii, alți protejați, un fel de pensionari speciali ai regnului animal. Mănâncă vaci, porci, ba chiar și câinii care au curajul să-i latre. Aici treaba este și mai încurcată. Lupii sunt protejați și de ecologiști, dar și de votanții suveraniștilor, dacă aduc adeverință că sunt lupi dacici.
Zic şi eu
Adrian Cris
Scandalul începutului de an este, în Oradea, conflictul preotului Ciprian Mega cu episcopul Sofronie Drincec, unul în care ortodocșii, și nu doar ai locului, se împart de o parte și de alta. Preotul, suspendat de la amvon pentru o lună, dar și de la șefia parohiei, iar în plus trimis în „cercetare disciplinară bisericească” cu riscul caterisirii, își acuză ierarhul de păcatul sodomiei, căci l-ar prigoni de dragul unui consilier „iubit”.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre măsurile de reducere a posturilor și eficientizare la Senatul României, care au stârnit vâlvă după ce au fost anunțate de Ilie Bolojan?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Zilele acestea se discută în spațiul public despre demararea, de către unele partide politice, a procedurii de suspendare a Președintelui României. În acest context, este important de înțeles cât de legală (constituțională) și mai ales cât de eficientă poate fi o asemenea procedură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
26 Mai 2022, 09:00

Se întâmplă în Bihor: Deşeurile strânse de copii şi voluntari în Campionatul curăţeniei au fost furate (FOTO/VIDEO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Incident halucinant în comuna Tinca, unde toate deşeurile strânse de copii şi voluntari în timpul "Campionatului Curăţeniei" din Bihor, şi depozitate pe o platformă special amenajată de Primărie la marginea localităţii, au fost furate. Descoperirea şocantă a fost făcută, luni, de angajaţii firmei de salubrizare sosiţi să le ridice şi care, negăsind deşeurile, i-au anunţat pe funcţionari.

Platforma este una îngrădită şi, de obicei, închisă cu lacăt, însă acesta a fost spart de mai multe ori. Ca atare, funcţionarii Primăriei au montat camere video cu care să supravegheze spaţiul. Aşa au descoperit şi că sacii cu deşeuri strânse în ultimele zile de copiii din şcolile din comună, peste 40 la număr, au fost urcați de hoţi într-o Dacia papuc, inclusiv o canapea şi un fotoliu scoase din Primărie tot pentru a fi predate firmei de salubrizare. 

Unde au ajuns gunoaiele s-a aflat tot cu ajutorul camerelor de supraveghere, de astă dată a celor de pe străzile comunei.

Deșeurile din cei peste 40 de saci, canapeaua şi fotoliul au fost descărcate în curtea unei case din localitate (foto jos), unde funcţionarii au şi reuşit să le pozeze, sesizând apoi Garda de Mediu, dar şi poliţiştii. 

Miercuri, o echipă de comisari de Mediu, poliţişti şi inspectori ai Primăriei i-au făcut o vizită proprietarului, un pensionar de 65 ani, care locuieşte temporar în Tinca, alături de concubina sa.

"Cei doi au recunoscut că au furat deşeurile. Au spus că le-au luat pentru dozele metalice și eventuale deșeuri metalice, iar restul le-au dus înapoi, de unde le-au luat. Dar, din verificări, s-a constatat că declaraţia lor nu corespunde adevărului. După ce au aflat că au fost descoperiţi, au returnat doar canapeaua şi fotoliul. Au făcut, într-adevăr, curăţenie în curtea lor, dar încă nu am reuşit să stabilim unde anume au dus deşeurile rămase", a explicat, pentru BIHOREANUL, şeful Gărzii de Mediu Bihor, Sever Şerbănescu. 

Verificările în caz vor continua şi un zilele care urmează, pentru a se găsi restul gunoaielor furate.

Cât despre hoţ, acesta se va alege cu o amendă usturătoare, de 10.000 lei, şi cu dosar penal. "Vom înainta Poliţiei o sesizare, pentru infracţiuni de Mediu", a mai declarat Şerbănescu.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
nu pot sa cred asa ceva
:)))))) au dus inapoi gunoaiele nefolosite! Hai sa apreciem ca nu le-au aruncat inapoi pe strazi. Asa efortul voluntarilor nu e zero barat.
Postat 26 Mai 2022, 10:46 de Bog2022
count display
Ultimele Comentarii

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.7959 RON
  • 1 EUR = 4.9767 RON
  • 1 HUF = 0.0122 RON