DUMINICĂ, 06 OCTOMBRIE 2024
`

Cred că mai toată lumea a auzit de concitadinul nostru George Haber, ajuns în Sillicon Valley, unde a făcut o frumoasă carieră în IT. De câte ori are ocazia, vine în țara natală și deapănă, cu mult umor și competență, experiențele fascinante acumulate într-o viață de om. Așa a făcut și săptămâna trecută, când la IQ Digital Oradea Summit, o manifestare de mare calitate, ne-a povestit despre planurile sale de viitor.
Vinerea trecută, în dimineața când Administrația Fondului de Mediu a lansat sesiunea pentru depunerea cererilor în Programul Casa Verde, pentru finanțarea instalării de panouri fotovoltaice și, în premieră, și a dotării cu acumulatori, am simțit gustul frustrării. Nu al invidiei față de cei care le-au înregistrat în mai puțin de 2 minute (am prieteni care au reușit), ci al frustrării că n-am priceput unde am greșit...
Cu cine vă gândiți să votați pentru funcția de președinte al României dintre numeroșii candidați?

În sistemul de drept românesc, așa cum arătam săptămâna trecută, accesul la justiție, cu unele excepții, nu este gratuit. Pentru a ajunge să îți expui pretențiile în fața unui judecător, în prealabil trebuie să bagi, mai mult sau mai puțin, mâna în buzunar.
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
06 Octombrie 2024, 10:07

Liga a III-a: O victorie, un egal şi o înfrângere pentru echipele bihorene în acest weekend

Liga a III-a: O victorie, un egal şi o înfrângere pentru echipele bihorene în acest weekend Lotus Băile Felix s-a impus la limită cu 1-0 pe terenul nou-promovatei CS Timişul Şag foto: Facebook Club Sportiv Lotus Băile Felix

Echipele bihorene de fotbal din Liga a III-a au înregistrat o victorie, un rezultat de egalitate şi o înfrângere în etapa din acest weekend. Singura formaţie învingătoare din cele trei ale judeţului a fost Lotus Băile Felix, care s-a impus vineri în deplasare, pe terenul echipei Timişul Şag, cu scorul de 1-0. În schimb, în Seria a 10-a, Crişul Sântandrei a remizat cu 1-1 pe terenul ultimei clasate, Viitorul Cluj, pentru ca CS Diosig să mai consemneze un eşec, 0-2 de această dată, la Satu Mare, cu Olimpia MCMXXI.

În Seria a 9-a, Lotus Băile Felix a ajuns la succesul cu numărul 4, după ce vineri s-a impus la limită cu 1-0 pe terenul nou-promovatei CS Timişul Şag.

Unicul gol al întâlnirii l-a reuşit Denis Sala în prima repriză, în minutul 13. Nu s-a mai marcat apoi, nici în prima repriză şi nici în cea de-a doua, iar formaţia bihoreană din comuna Sânmartin a obţinut o victorie pe deplin meritată, după un duel de luptă, bine abordat de elevii antrenorului Cosmin Bodea, care şi-au mai creat şi alte ocazii bune, pe lângă golul reuşit.

Tehnicianul bihorean a trimis în teren pentru Lotus la acest joc formula: Ad. Barabaș – T. Paublusztig, D. Ghiță, Sg. Oltean, M. Arsene – M. Negru (min. 46 T. Bochiș), D. Gheban, D. Sala, D. Ciurcui (min. 85 P. Blăgea), A. Chindlea (min. 79 C. Chenceanu) – R. Tămaș (min. 90+3 Al. Popa).

0

În Seria a 10-a, ambele echipe bihorene au evoluat în etapa din acest sfârşit de săptămână în deplasare, însă doar Crişul Sântandrei a cucerit un punct, pe terenul ultimei clasate, Viitorul Cluj Napoca. Scorul în jocul desfăşurat vineri a fost 1-1, după ce ambele reuşite au fost consemnate în repriza a doua.

Crişul a deschis scorul în minutul 61, prin Robert Turcan, dar nu au trecut decât patru minute şi gazdele au izbutit să egaleze, după ce Valy Szilaghy a înscris pentru 1-1.

Având în vedere că a evoluat pe terenul formaţiei care în primele cinci runde nu a obţinut vreun punct, rezultatul de egalitate al formaţiei din Sântandrei nu este unul foarte bun, dar totuşi rămâne un punct câştigat în deplasare, punct cu care Crişul ajunge la cota 10 şi ocupă locul 5 al clasamentului.

Antrenorul Călin Cheregi a utilizat în această partidă echipa: R. Buta – L. Hadadea, D. Stan. R. Turcan, S. Gondor – D. Maghiar (min. 56 C. Trip), A. Achim (min. 46 G. Cherman), Al. Sorian (min. 75 L. Prundaru), V. Costea – Sg. Pop (min. 46 R. Pașca) şi R. Popescu (min. 46 A. Hosu).

Sâmbătă a evoluat CS Diosig, tot în deplasare, dar la Satu Mare, pe terenul celor de la Olimpia MCMXXI, una dintre contracandidatele la evitarea ultimelor locuri ale ierarhiei, dar din păcate, nici de această dată echipa bihoreană nou-promovată nu a reuşit să se impună şi a înregistrat cea de-a cincea înfrângere, fapt care o menţine pe penultimul loc al clasamentului, cu un singur punct.

Olimpia MCMXXI s-a impus cu 2-0, după ce la pauză scorul a fost egal totuşi, 0-0. Golurile au fost înscrise în cea de-a doua parte a jocului, prin  Angel Onea în minutul 52 şi Remi Emeriau, în minutul 72.

Echipa utilizată de tehnicianul Diosigului, Mădălin Popa, la acest duel a fost cu: R. Giurgiucă – D. Bora, B. Mintaș, C. Letan, Ed. Marina, Ad. Popa (min. 77 Zs. Hendre), P. Chiș Toie (min. 58 T. Tamaș), R. Gergely (min. 58 D. Marina), N. Lorincz (min. 58 C. Covaciu), C. Roșu şi R. Lukacs.