URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 04 FEBRUARIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
De curând, prin zona Beiușului au apărut lupii, alți protejați, un fel de pensionari speciali ai regnului animal. Mănâncă vaci, porci, ba chiar și câinii care au curajul să-i latre. Aici treaba este și mai încurcată. Lupii sunt protejați și de ecologiști, dar și de votanții suveraniștilor, dacă aduc adeverință că sunt lupi dacici.
Zic şi eu
Adrian Cris
De vinerea trecută numai proștii, conspiraționiștii și haterii mai pot spune că șeful DGASPC Bihor, Călin Puia - despre care BIHOREANUL a dezvăluit că a patronat furtul unor mari cantități de carne de bizon donate pentru centrele de copii și adulți cu dizabilități, dar transformate în produse din carne de porc, mai ieftine și în cantitate mai mică -, ar fi „ținut în brațe” de cineva, că are „spate” politic, așa cum se laudă, pentru că are carnet de membru PNL (ca și cum în partide, inclusiv în PNL, n-ar fi și lichele).
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre măsurile de reducere a posturilor și eficientizare la Senatul României, care au stârnit vâlvă după ce au fost anunțate de Ilie Bolojan?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Zilele acestea se discută în spațiul public despre demararea, de către unele partide politice, a procedurii de suspendare a Președintelui României. În acest context, este important de înțeles cât de legală (constituțională) și mai ales cât de eficientă poate fi o asemenea procedură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
16 Iunie 2022, 15:00

Hoţul care a intrat mascat în benzinăria OMV de pe Clujului, a ameninţat cu o armă şi a furat două sticle de vin a fost prins

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Un adolescent în vârstă de 17 ani a fost arestat la domiciliu pentru 30 de zile, după ce poliţiştii l-au prins că el este autorul jafului din noaptea de duminică spre luni de la benzinăria OMV de pe strada Clujului din Oradea. Atunci, după cum a scris BIHOREANUL, acesta intrase în benzinărie având o mască chirurgicală pe faţă şi, ţinând în mână ceea ce părea un pistol, a furat două sticle cu vin.

Potrivit portalului instanţelor de judecată, Marius Nicolae N. este acuzat de tâlhărie calificată.

Un comunicat transmis joi de Poliţia Bihor arată că autorul a fost identificat în cursul zilei de miercuri şi reţinut pentru 24 de ore în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bihor.

"În urma cercetărilor efectuate, poliţiştii orădeni îl bănuiesc pe acesta că, la 13 iunie a.c., în jurul orei 01.15, în timp ce un tânăr de 22 de ani se afla de serviciu, în funcţia de casier, în incinta unei staţii de alimentare cu carburanţi de pe Calea Clujului din municipiul Oradea, purtând pe faţă o mască chirurgicală, iar pe cap o glugă, l-ar fi ameninţat pe acesta cu un obiect care părea a fi un pistol, pentru a păstra două sticle de vin, pe care le-ar fi sustras anterior de pe un raft, iar apoi a părăsit locul faptei", arată comunicatul.

Era un pistol de tip airsoft

"Din investigaţiile efectuate, poliţiştii orădeni au constatat că obiectul care părea a fi un pistol folosit de tânăr pentru a-l ameninţa pe casier era o armă de tip airsoft, nesupusă autorizării, aceasta fiind ridicată în vederea continuării cercetărilor", mai arată informarea.

Prejudiciul cauzat de tânăr a fost estimat la 67,38 de lei. Surse judiciare spun că tânărul a și băut cele două sticle cu vin furate.

Joi, adolescentul a fost prezentat în faţa unui procuror, iar apoi judecătorulului de drepturi şi libertăţi din cadrul Judecătoriei Oradea, care a emis pe numele tânărului un mandat de arestare la domiciliu pentru 30 de zile.

"Poliţiştii Biroului de Combatere a Infracţiunilor contra Persoanei din cadrul Poliţiei Municipiului Oradea continuă cercetările sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea, pentru documentarea întregii eventuale activităţi infracţionale a celui în cauză şi pentru recuperarea prejudiciului cauzat", încheie comunicatul.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
Ciudat...
Chiar dacă avea glugă și mască l-au găsit și prins. Chiar dacă a fost o pagubă de nici 100 de lei era periculos și avea o armă! Între timp nu știu, poate am pierdut eu știrile... I-au găsit și pe autorii atentatului de la Arad, nu? A trecut peste un an, precis că i-au găsit da am ratat eu știrea...
Postat 17 Iunie 2022, 10:21 de Vio_427
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.8595 RON
  • 1 EUR = 4.9766 RON
  • 1 HUF = 0.0122 RON