VINERI, 27 SEPTEMBRIE 2024
`

Am fost la deschiderea fabricii de anvelope Nokian Tyres, să văd cum arată o investiție de 650 milioane euro. Am vizitat linii de producție, unde se vede clar că gradul de automatizare este foarte ridicat. Fabrica are 10 hectare de clădiri și doar 500 de muncitori, adică 250 pe schimb. Practic, angajații au rolul de a supraveghea procesul de fabricație, iar o parte se ocupă de mentenanța instalațiilor.
Susținătorii sunt dezamăgiți, adversarii jubilează. Ilie Bolojan chiar candidează la Parlament, chiar pleacă „între mitici”. Nu s-a mai pus simbolic în coada listei, ci deschizător, pe prima poziție.
Cu cine vă gândiți să votați pentru funcția de președinte al României dintre numeroșii candidați?

O asemenea reglementare exista și înainte, însă doar cu privire la cazurile de violență familială (sau domestică, cum îi spunea actul normativ), ordinele de protecție provizorii „domestice” fiind foarte des întâlnite în practică. Ceea ce au făcut, de fapt, guvernanții noștri acum a fost „extinderea” aplicării acestor dispoziții legale și la situațiile în care nu există o legătură de rudenie sau conviețuire între victimă și agresor.
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
08 August 2024, 09:42

FC Bihor a câştigat cu 2-1 jocul de la Sântandrei şi s-a calificat în turul III al Cupei României (FOTO) Foto: FC Bihor

Fotbaliştii de la FC Bihor s-au calificat în turul III al Cupei României, după ce miercuri seară au câştigat cu scorul de 2-1 jocul susţinut la Sântandrei, cu echipa locală, Crişul, în faza a doua naţională a competiţiei.

Debutul în noua ediţie a Cupei României a adus şi prima victorie în jocurile oficiale din acest sezon pentru FC Bihor, care s-a impus la Sântandrei, după ce la un moment dat a condus cu 2-0.
La pauză scorul a fost egal, 0-0, iar golurile roş-albaştrilor au fost înscrise de Andreas Chiriţoiu şi Sergiu Jurj, în timp ce golul gazdelor l-a reuşit Patrick Blăgea, în minutul 90.

Directorul tehnic Gustavo Aragolaza a schimbat aproape în totalitate echipa, faţă de jocul din campionat de sâmbătă, doar Ionuţ Ban fiind şi acum titular.

Desfăşurat în prezenţa a aproximativ o mie de spectatori, jocul a fost unul disputat cu ardoare de către cele două formaţii, iar pe parcurs au apărut şi ocaziile. Cele mai multe le-au avut gazdele, dar orădenii au fost mai pragmatici şi au marcat când a trebuit, ajungând să conducă la un moment dat cu 2-0.

Crişul, mai periculoasă

Prima ocazie a fost consemnată în minutul 4, când, jucătorii de la Crişul Sântandrei au executat o lovitură de colţ, iar Robert Popescu a reluat cu capul peste poartă. Tot gazdele au avut o ocazie foarte mare în minutul 17, când, tot după o lovitură de colţ executată de pe dreapta de Sorian, acelaşi Popescu nu a reuşit să marcheze din doi metri. Replica orădeană a venit în minutul imediat următor, când Luca Tincău a şutat de la 18 metri, dar a reţinut portarul Iulian Anca-Trip.

Gazdele au revenit în ofensivă şi în minutul 20, Sergiu Pop a şutat din unghi, dar a respins portarul Ionuţ Rus.
Două minute mai târziu, Luca Tincău a şutat prin surprindere de pe partea stângă, din unghi, printre mai mulţi jucători, dar mingea a fost respinsă din faţa porţii.

În minutul 39, Andrei Hosu a şutat din unghi de pe dreapta, dar a scos portarul Ionuţ Rus, care cu acest prilej şi-a făcut debutul la FC Bihor. Doar un minut a trecut şi echipa gazdă a beneficiat de o lovitură de colţ, în urma căreia, Robert Popescu a reluat cu capul pe lângă poartă.

Cu trei minute înainte de pauză şi FC Bihor a avut o bună ocazie. Gunie a executat o lovitură liberă, iar Andrei Gal a reluat cu capul, puţin peste transversală.

Ultima ocazie din prima repriză a aparţinut tot oaspeţilor. În urma unei centrări de pe dreapta, Mihai Gîdea a reluat cu capul, pe lângă poartă.

Schimbări inspirate la pauză

Nemulţumit de jocul din prima repriză, tehnicianul echipei FC Bihor, Gustavo Aragolaza a efectuat trei schimbări la pauză. Astfel, din primul minut al reprizei secunde, i-a introdus în teren pe Călin Jurj, Robert Curescu şi Andreas Chiriţoiu, acesta din urmă fiind şi cel care avea să deschidă scorul.

Totuşi, debutul părţii secunde a adus un forcing al gazdelor, care, preţ de câteva minute, au pus în pericol poarta orădeană. Spre exemplu, în minutul 51, Alexandru Sorian a executat foarte bine o lovitură liberă, Sergiu Pop a recentrat cu capul, iar Robert Popescu a fost blocat la şase metri de poartă. Un minut mai târziu, după o lovitură de colţ, fundaşul central al Crişului, Cahill Ntchinda a reluat cu capul pe lângă poartă.

După ce a scăpat cu bine de această presiune a gazdelor, jucătorii de la FC Bihor au ripostat periculos. Astfel, în minutul 58, nou-intratul Andreas Chiriţoiu a executat foarte bine o lovitură liberă de la 24 de metri, la colţul scurt, şi l-a învins pe portarul advers, orădenii deschizând scorul, 0-1.

Trei minute mai târziu, Sergiu Pop de la gazde a executat periculos o lovitură liberă de la marginea careului, dar şi pe lângă bară.

Cei de la Crişul au continuat să fie periculoşi, iar în minutul 73, după o minge trimisă în careu, Sergiu Pop a reluat cu capul, a respins portarul de lângă bară, iar şutul lui Turcan, din unghi, a fost în plasa laterală.
Peste doar un minut a venit replica Bihorului. După o minge trimisă în careu, Ricardo Farcaş a reluat cu capul, pe lângă bară.

Golgheterul a înscris din nou

FC Bihor a făcut 2-0 în minutul 81, când Andrei Moga, introdus în repriza a doua, i-a trimis foarte bine în careu lui Sergiu Jurj, care din poziţie bună nu a iertat şi a înscris pe lângă portar.

După ce Robert Curescu a trimis periculos în faţa porţii, în minutul 88, dar nu a fost cine să reia spre poarta gazdelor, jucătorii de la Crişul Sântandrei au redus din handicap în minutul 90, când, prea relaxaţi, fundaşii orădeni au pierdut mingea pe partea dreaptă, gazdele au interceptat, au trimis în careu, la 7 metri de poartă, în poziţie centrală, de unde Patrick Blăgea nu a iertat şi a marcat pentru 1-2. Acesta a fost şi scorul final, astfel că FC Bihor a obţinut calificarea pentru turul al III-lea al Cupei României.
„Mă mulţumeşte doar rezultatul. Nu mă aşteptam să facem un meci modest, dar în repriza a doua, schimbările ne-au dat o vigoare şi, astfel, am reuşit să obţinem un rezultat bun cu o echipă bună. Îmi pare rău de golul pe care l-am primit. Am suferit, cum suferă toate echipele din lume, dar la sfârşit important este rezultatul şi faptul că am reuşit să câştigăm acest meci, după ce am suferit până la final”, a declarat, după încheierea partidei, directorul tehnic al echipei orădene, Gustavo Aragolaza.

Crişul Sântandrei – FC Bihor Oradea 1-2(0-0)
Au marcat: Patrick Blăgea (min. 90) / Andreas Chiriţoiu (min. 58) şi Sergiu Jurj (min. 81)
Crişul Sântandrei: I. Anca-Trip – L. Hadadea, C. Ntchinda, D. Stan, R. Turcan – G. Cherman, A. Achim – cpt. (min. 68 Chiş-Toie) - A. Hosu (min. 68 V. Costea), Al. Sorian (min. 82 P. Blăgea), Sg. Pop – R. Popescu (min. 68 C. Trip). Antrenor: Călin Cheregi
FC Bihor: I. Rus – S. Cucu (min. 46 C. Jurj), A. Gal, L. Ioviţă (min. 68 R. Farcaş), I. Ban – M. Gîdea (min. 46 R. Curescu), R. Gunie, D. Sala, A. Cherman (min. 80 A. Moga) – Sg. Jurj şi L. Tincău (min. 46 A. Chiriţoiu). Director tehnic: Gustavo Aragolaza
Au arbitrat: Raul Sebastian Bădărău (Hunedoara) – Casian Băla şi Nicoleta Elena Şuşcă (ambii din Arad). Delegat FRF: Călin Marius Orbonaş (Ilia – Hunedoara)

FC Bihor va juca în turul III al Cupei României, peste o săptămână, cu un adversar care urmează să fie desemnat vineri, însă până atunci, roş-albaştrii vor avea meci în campionat, sâmbătă, în deplasare, la Buftea, cu AFC Câmpulung Muscel.