JOI, 03 OCTOMBRIE 2024
`

Oradea este un oraș frumos ziua, iar noaptea de-a dreptul spectaculos. Asta, datorită iluminatului arhitectural care scoate în evidență splendoarea clădirilor Art Nouveau. De aceea, nu e totuna cum ne jucăm cu luminile în orașul care, de o bună bucată de vreme, se pretinde turistic.
Vinerea trecută, în dimineața când Administrația Fondului de Mediu a lansat sesiunea pentru depunerea cererilor în Programul Casa Verde, pentru finanțarea instalării de panouri fotovoltaice și, în premieră, și a dotării cu acumulatori, am simțit gustul frustrării. Nu al invidiei față de cei care le-au înregistrat în mai puțin de 2 minute (am prieteni care au reușit), ci al frustrării că n-am priceput unde am greșit...
Cu cine vă gândiți să votați pentru funcția de președinte al României dintre numeroșii candidați?

În sistemul de drept românesc, cu unele excepții, accesul la justiție nu este gratuit. Pentru a ajunge să îți expui pretențiile în fața unui judecător, cu titlu prealabil, trebuie să bagi, mai mult sau mai puțin, mâna în buzunar. Dincolo de avocaţi sau de cheltuielile conexe procesului, de multe ori simplele taxe care sunt datorate statului pentru demararea unui proces fac iluzoriu accesul efectiv la justiţie...
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
03 Octombrie 2024, 11:57

Meci de infarct la Oradea: CSM Oradea a învins U Cluj şi s-a calificat în optimile Cupei României la handbal masculin foto: Roby Boroş
Meci de infarct la Oradea: CSM Oradea a învins U Cluj şi s-a calificat în optimile Cupei României la handbal masculin foto: Florin Mihalca

Handbaliştii de la CSM Oradea şi-au continuat seria succeselor din noul sezon şi miercuri seara, când, la Arena Antonio Alexe, şi-au întâlnit rivala din campionatul Diviziei A, Universitatea Cluj. Meciul a fost foarte disputat, echilibrat, dar şi tensionat, în special pe final, când oaspeţii au încercat să recupereze diferenţa de pe tabelă şi s-o întoarcă de partea lor. N-au reuşit însă, iar roş-albaştrii au câştigat meciul cu scorul de 28-27 şi, astfel, s-au calificat pentru turul II al Cupei României.

Joc bun în prima repriză

Deşi jocul a fost foarte dârz, elevii antrenorului Cosmin Liberţ s-au aflat aproape tot timpul la conducere pe durata partidei. Doar în debut de două ori s-a consemnat egalitate pe tabelă, în debut, când a fost 1-1, şi cu trei minute înainte de final când tabela a indicat 26-26. În rest, Oradea a fost în avantaj, echipa clujeană condusă de fosta mare jucătoare Carmen Amariei nu s-a aflat vreodată în avantaj pe tabelă. Cea mai mare diferenţă s-a consemnat în prima repriză, când tabela a indicat 13-7, în timp ce la pauză scorul a fost 16-13 pentru CSM.

Oradea a marcat prima, oaspeții au egalat, după care CSM-ul s-a distanţat la 3-1 şi 4-2, dar clujenii au strâns la 5-4. Bihorenii s-au distanţat din nou, ajungând la jumătatea primei reprize să conducă cu 8-4, dar U Cluj a replicat şi s-a apropiat la 8-7. Au urmat cinci goluri consecutive pentru roş-albaştri, care în minutul 23 conduceau cu 13-7.

Pe finalul primei reprize, formaţia oaspete a mai reuşit să recupereze, iar în pauză s-a intrat cu scorul de 16-13 pentru CSM.

Din păcate în prima repriză, formaţia gazdă l-a pierdut pe jucătorul Paul Oarga, care s-a accidentat, fiind diagnosticat de medicul prezent la meci cu traumatism ocular cu sângerare. De altfel, el a fost transportat la spital.

În repriza a doua a ieşit la rampă portarul Sebastian Baciu

În partea a doua s-a simţit lipsa lui Paul din jocul echipei orădene, însă a compensat foarte bine portarul Mihai Sebastian Baciu, care a avut mai multe intervenţii aplaudate la scenă deschisă de publicul orădean.

În debutul părţii secunde, CSM-ul s-a distanţat la 18-13, însă clujenii au replicat bine şi s-au apropiat la 19-17. Din acel moment, când era minutul 7 al reprizei secunde şi până cu patru minute înainte de final, formaţia condusă de Cosmin Liberţ s-a aflat la conducere cu 2-3 goluri. Pe final, clujenii au marcat pentru 26-25, iar apoi, în minutul 57, au egalat la 26. Oradea nu s-a lăsat intimidată însă de presiunea clujenilor, care au venit din spate, şi au marcat două goluri importante, pentru a conduce cu 28-26. Chiar înainte de ultima sirenă, oaspeţii au înscris ultimul gol, iar jocul s-a încheiat cu scorul de 28-27, în aplauzele publicului, care a sărbătorit cu favoriţii calificarea în optimile de finală ale Cupei României.

Cosmin Liberţ: "Un meci de bătaie"

Antrenorul principal al CSM, Cosmin Liberţ, şi-a felicitat echipa la finalul partidei susţinând că au jucat cu dăruire, în ciuda problemelor care au apărut pe parcurs. "A fost un meci tensionat, un meci de bătaie, de dăruire, cum am şi anticipat. Într-adevăr am condus la patru goluri, pe fondul unui joc bun în apărare, pe fondul fazei a doua şi a contraatacurilor, însă la un moment dat am pierdut aceste două arme, din cauza faptului că Paul Oarga s-a accidentat. În apărare nu am mai avut aceeaşi densitate, aceeaşi determinare, nu i-am mai pus în dificultate la finalizare, după care a urmat faza de atac, unde ne-am chinuit puţin, pentru că a trebuit să jucăm improvizat. I-am dat ocazia şi mezinului echipei, însă la un meci cu o asemenea presiune este şi normal ca să nu îl forţăm prea mult. Cât a intrat şi cât a jucat, şi-a făcut datoria. Una peste alta, sunt fericit că am câştigat, având în vedere că în cupă se joacă după sistemul eliminatoriu, deci, nu mai aveam cum să întoarcem soarta calificării. Felicit echipa şi mergem mai departe”, a declarat Cosmin Liberţ. Acesta a mai precizat că în turul următor al cupei şi-ar dori un nou adversar din Divizia A, iar apoi să aducă la Oradea o echipa de top din Liga Naţională.

Marcatorii

Principalul marcator al echipei orădene în partida de miercuri seara a fost Adrian Urda, autor a 8 goluri. L-au urmat: Alexandru Farcaș cu 5 goluri, Paul Oarga și Albert Iulian Vizitiu cu câte 4 goluri, Constantin Bran cu 3 goluri, Alexandru Bogdan, Szasz Csongor, Benjamin Szabo și Ianus Dumitrescu cu câte un gol. De partea cealaltă, Alexandru Coman a fost cel mai eficace de la clujeni, cu 8 goluri, în timp ce Călin Hossu a marcat de 6 ori.