Iată că ucenicul și-a întrecut maestrul! Cine credea că odată cu plecarea lui Ilie Bolojan de la Primăria Oradea se va așterne liniștea peste oraș, că buldozerele nu vor mai trece prin sufragerii, că picamerele vor fi duse la topit și prin urbe vor zburda exclusiv bicicliști și trotinetiști înecați în clorofilă s-au înșelat.
Cam așa se jură un personaj dintre cele care, la ordinul încă președintelui Iohannis, au făcut posibilă coaliția PSD-PNL. Nu se numește Gâgă, ci Rareș Bogdan. „Guvernăm împreună, dar nu participăm la treburile coaliției, nu mai există colaborare între noi și PSD”, zicea acesta joia trecută.
Cu cine vă gândiți să votați pentru funcția de președinte al României dintre numeroșii candidați?

În sistemul de drept românesc, așa cum arătam săptămâna trecută, accesul la justiție, cu unele excepții, nu este gratuit. Pentru a ajunge să îți expui pretențiile în fața unui judecător, în prealabil trebuie să bagi, mai mult sau mai puțin, mâna în buzunar.
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
09 Octombrie 2024, 23:32

Baschetbaliştii de la CSM CSU Oradea au debutat cu victorie în prima fază a grupelor noii ediţii a FIBA Europe Cup. Într-un joc care a fost considerat de mulţi derby-ul Grupei E, roş-albaştrii bihoreni s-au impus cu scorul de 77-75 în faţa polonezilor de la PGE Spojnia Stargard şi care a adunat în tribunele Oradea Arena aproximativ 2.400 de spectatori.

Partida a fost foarte disputată, cu orădenii începând mai bine, apoi cu o cădere în joc în sfertul II a acestora, dar şi cu o revenire spectaculoasă după pauza mare.

În minutul 5, CSM CSU conducea cu 12-5, apoi au crescut diferenţa chiar la zece puncte, scor 19-9, cu două minute înainte de prima pauză. Totuşi, polonezii au mai redus din handicap, pentru ca sfertul I să se termine cu 20-16 pentru CSM.

Din păcate, în sfertul secund formaţia orădeană a avut probleme serioase, lipsa lui Paulius Petrilevicius, care este răcit şi nu a jucat, simţindu-se din plin. Pentru prima dată, echipa oaspete a egalat în minutul 14, scor 24-24, după care a trecut în avantaj, pentru a se desprinde încet, încet şi pentru a ajunge să conducă cel mai mult cu zece puncte, scor 31-41, în minutul 19. Oradea a pierdut sfertul secund la o diferenţă de 12 puncte, pentru a se intra în pauza mare cu scorul de 36-44.

După cum s-au derulat ostilităţile în partea a doua a sfertului secund, se anunţa o misiune extrem de dificilă în continuare pentru echipa gazdă, numai că, surprinzător de plăcut pentru suporteri, CSM-ul a revenit cu o cu totul altă stare de spirit de la vestiare şi, în cinci minute au egalat situaţia pe tabelă, după care a trecut decisiv la conducere.

Astfel că dacă sfertul secund l-au cedat cu 12 puncte, pe cel de-al treilea şi l-au adjudecat cu acelaşi număr de puncte.

Kris Richard, cu un început de sezon foarte bun, şi Donatas Tarolis au înviorat jocul gazdelor, care în ultima pauză au intrat în avantaj cu scorul de 58-54.

Aşa cum era de aşteptat, ultimele zece minute au fost foarte disputate, fiecare combatantă încercând să încline balanţa de partea ei. CSM-ul totuşi a reuşit să se menţină la conducere, cu 2-3 puncte.

Ultimele două minute au consemnat o ineficienţă a bihorenilor, care au ratat trei atacuri consecutive, în timp ce oaspeţii au marcat şi chiar au reuşit să egaleze, când mai erau 24 de secunde.

Antrenorul Cristian Achim a solicitat time-out şi a decis să joace ultima fază pe Kris Richard, care a încheiat atacul cu un coş de două puncte, când mai era o singură secundă de joc. Scorul a devenit 77-75, iar polonezii au beneficiat de o repunere. Au încercat aruncarea de trei, dar au ratat şi jocul s-a încheiat cu victoria la limită a CSM-ului, scor 77-75.

Este o victorie importantă în economia clasamentului acestei grupe, după cum avea, de altfel, să recunoască după joc şi tehnicianul Cristian Achim.

„Vreau să-i felicit pe jucătorii noştri pentru această victorie, pentru că au avut tăria de caracter să revină de la -10 puncte. Apoi, mă bucur că am câştigat meciul acesta, pentru că, deşi este primul, consider că a fost un meci foarte importat pentru configurarea grupei. Iar, în al treilea rând, am evoluat fără un jucător foarte important pentru noi şi într-o rotaţie cam redusă, doar în opt jucători, însă toţi câţi au fost pe teren au dat tot ce au putut”, a declarat la finalul partidei antrenorul orădenilor.

Până la urmă cel mai eficace jucător al CSM-ului s-a dovedit a fi de această dată Donatas Tarolis, autor a 21 puncte. Brandon Brown a marcat 16 puncte, Kris Richard a înscris 14 puncte, iar Kalif Young a avut şi el 13 puncte.

De la echipa poloneză, Talon Cooper a fost cel mai eficace cu 21 de puncte, în timp ce Luther Muhammad l-a secondat, cu 18 puncte.

În cealaltă partidă a primei etape din Grupa E, tot miercuri seara, FC Argeş Piteşti a trecut pe teren propriu cu scorul de 67-65 de formaţia estonă BC Parnu Sadam. Astfel, CSM CSU Oradea şi FC Argeş s-au instalat pe primele două locuri ale grupei.

În etapa a doua, bihorenii vor evolua în deplasare, pe terenul estonienilor de la BC Parnu Sadam, pe 16 octombrie.