Circa 10.000 de persoane de mai toate vârstele - potrivit Hotnews.ro și G4Media.ro - participă sâmbătă seara la mitingul „EuRo Manifest” din Piaţa Victoriei din Bucureşti, organizat ca o „manifestare paşnică de solidaritate pentru valorile europene” și o reacţie la curentul ultranaţionalist.
Oamenii poartă cu ei steaguri ale României și ale Uniunii Europene și, după lăsarea serii, au aprins luminițele telefoanelor, participând la o coregrafie plănuită de organizatori. Mesajul acesteia? „Inima noastră este Europa”.
Unii dintre ei s-au dus cu pancarte pe care au scris: „Europa ne unește / Extremismul ne lovește”, „Nice try, Putin” (n.r. - în traducere, „Bună încercare, Putin”), „Pro-transparență, pro-Europa, anti-fascism”.
În Piața Victoriei s-a scandat: „Și noi suntem poporul!”, „Dragostea de țară nu e legionară” și „România, Europa!”.
Inquam Photos / Octav Ganea
Jandarmeria a anunțat că în zonă au fost identificate persoane care au participat la mitingurile pro-Georgescu și atrage atenție că „organizarea sau participarea la contramanifestaţii desfăşurate în acelaşi timp şi în acelaşi loc cu alte adunări publice, indiferent de modul lor de exprimare, constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 500 de lei la 5.000 de lei”.
Potrivit Antena3, aceste persoane au fost îndepărtate din zonă.
Inquam Photos / Octav Ganea
Manifestația pro-europeană este pașnică, mai arată site-urile centrale de știri.
Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.