URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 04 FEBRUARIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
De curând, prin zona Beiușului au apărut lupii, alți protejați, un fel de pensionari speciali ai regnului animal. Mănâncă vaci, porci, ba chiar și câinii care au curajul să-i latre. Aici treaba este și mai încurcată. Lupii sunt protejați și de ecologiști, dar și de votanții suveraniștilor, dacă aduc adeverință că sunt lupi dacici.
Zic şi eu
Adrian Cris
De vinerea trecută numai proștii, conspiraționiștii și haterii mai pot spune că șeful DGASPC Bihor, Călin Puia - despre care BIHOREANUL a dezvăluit că a patronat furtul unor mari cantități de carne de bizon donate pentru centrele de copii și adulți cu dizabilități, dar transformate în produse din carne de porc, mai ieftine și în cantitate mai mică -, ar fi „ținut în brațe” de cineva, că are „spate” politic, așa cum se laudă, pentru că are carnet de membru PNL (ca și cum în partide, inclusiv în PNL, n-ar fi și lichele).
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre măsurile de reducere a posturilor și eficientizare la Senatul României, care au stârnit vâlvă după ce au fost anunțate de Ilie Bolojan?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Zilele acestea se discută în spațiul public despre demararea, de către unele partide politice, a procedurii de suspendare a Președintelui României. În acest context, este important de înțeles cât de legală (constituțională) și mai ales cât de eficientă poate fi o asemenea procedură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
12 Iulie 2024, 13:20

Rezultate finale la bacalaureatul din Bihor: Aproape o mie de note au crescut după contestații

Rezultate finale la bacalaureatul din Bihor: Aproape o mie de note au crescut după contestații (Inquam Photos/Octav Ganea)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Vineri s-au publicat rezultatele finale ale examenului de bacalaureat după soluționarea contestațiilor.

În Bihor s-au depus 1.460 de contestații, cele mai multe - 633 - la limba română. „După evaluarea lucrărilor contestate, au fost modificate notele pentru 1.407 de lucrări. Dintre acestea, 927 de note au crescut, iar 480 au scăzut. 53 de note au rămas nemodificate”, a transmis Inspectoratul Școlar Județean Bihor.

Pentru 78 de candidați, notele mărite au adus și promovarea examenului, iar rata de succes în Bihor a ajuns la 79,43% (față de 77,37%), calculată pentru toți candidații, indiferent când au absolvit. În schimb, în rândul candidaților din această promoție, rata de reușită este de 84,49% (față de 82,54%.

În total, în Bihor sunt 3.008 candidați care au promovat bacalaureatul (din totalul celor 3.787 înscriși), în timp ce 774 de tineri au picat, pentru că n-au obținut cel puțin nota 5 la fiecare examen și măcar media 6.

A doua sesiune de bacalaureat din acest an se va desfășura în perioada 8-22 august, iar candidații se vor putea înscrie între 15 și 22 iulie. Probele de evaluare a competențelor se vor ține între 8 și 14 august, iar examenele scrise, începând cu 19 august.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.8595 RON
  • 1 EUR = 4.9766 RON
  • 1 HUF = 0.0122 RON