URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 04 FEBRUARIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
De curând, prin zona Beiușului au apărut lupii, alți protejați, un fel de pensionari speciali ai regnului animal. Mănâncă vaci, porci, ba chiar și câinii care au curajul să-i latre. Aici treaba este și mai încurcată. Lupii sunt protejați și de ecologiști, dar și de votanții suveraniștilor, dacă aduc adeverință că sunt lupi dacici.
Zic şi eu
Adrian Cris
De vinerea trecută numai proștii, conspiraționiștii și haterii mai pot spune că șeful DGASPC Bihor, Călin Puia - despre care BIHOREANUL a dezvăluit că a patronat furtul unor mari cantități de carne de bizon donate pentru centrele de copii și adulți cu dizabilități, dar transformate în produse din carne de porc, mai ieftine și în cantitate mai mică -, ar fi „ținut în brațe” de cineva, că are „spate” politic, așa cum se laudă, pentru că are carnet de membru PNL (ca și cum în partide, inclusiv în PNL, n-ar fi și lichele).
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre măsurile de reducere a posturilor și eficientizare la Senatul României, care au stârnit vâlvă după ce au fost anunțate de Ilie Bolojan?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Zilele acestea se discută în spațiul public despre demararea, de către unele partide politice, a procedurii de suspendare a Președintelui României. În acest context, este important de înțeles cât de legală (constituțională) și mai ales cât de eficientă poate fi o asemenea procedură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
31 Mai 2023, 12:25

Parcarea cu 800 de locuri de la intrarea în Băile Felix a fost dată în folosinţă. Vezi cât va costa staţionarea! (FOTO / VIDEO)

Parcarea cu 800 de locuri de la intrarea în staţiunea Băile Felix a fost dată în folosinţă. Lucrările, în valoare de circa 9 milioane lei, au durat şapte luni şi au fost cofinanţate de la bugetul central cu circa 1,5 milioane lei.

Elveție în loc de bălării

"Cei care ştiu ce era înainte aici pot vedea că am făcut o mică „Elveţie” pe un amplasament pe care înainte erau bălării", a declarat primarul de Sânmartin, Cristian Laza (PSD), miercuri, în cadrul unei conferinţe de presă organizate la faţa locului.

La eveniment au participat, printre alţii, subprefectul de Bihor, Emilian Pavel, city-managerul de Sânmartin, Ciprian Anta, și purtătorul de cuvânt al PSD Bihor, Adrian Madar.

Întins pe circa 3 hectare, spaţiul parcării a fost disputat ani de zile în instanţă între o firmă privată şi Primăria Sânmartin. "A fost o luptă acerbă, cu plângeri penale şi ameninţări. Acest lucru însă doar m-a mobilizat. În final, am câştigat procesele şi am putut demara investiţia", a spus Laza.

Situată la intrarea în Băile Felix dinspre Oradea, noua parcare este menită să ţină la intrarea în staţiune o bună parte dintre autovehiculele turiştilor.

Accesul se poate face atât dinspre DN 76, pe partea dreaptă a drumului spre Beiuş, imediat după sensul giratoriu, cât şi prin două căi de acces dinspre staţiune, situate în zona dinspre ştrandul Apollo, respectiv dinspre noua piaţetă unde se organizează spectacole.

45 de minute, gratuit!

Începând din 1 iunie, sistemul de bariere şi parcometrele aferente vor fi puse în funcţiune. Pentru a veni în întâmpinarea localnicilor ori a turiştilor veniţi la o scurtă plimbare, staţionarea în noua parcare va fi gratuită pentru 45 de minute.

"Cei care vin la o plimbare, să bea o cafea sau să rezolve o problemă în staţiune vor putea să îşi lase maşina în parcare. La intrare, bariera se deschide automat, iar la ieşire se ridică după citirea numărului de înmatriculare sau scanarea tichetului de plată a staţionării. Dacă s-au încadrat în 45 de minute, bariera se ridică fără ca şoferii să plătească nimic, pentru că acest interval este gratuit", a explicat primarul Cristian Laza pentru BIHOREANUL.

După expirarea intervalului gratuit de staţionare de 45 de minute, şoferii vor datora taxa pentru o oră.

Noua parcare este inclusă în zona B de parcare, ceea ce înseamnă un tarif de 3 lei pentru o oră, 15 lei pentru 5 ore sau pentru o zi întreagă, respectiv 250 lei un abonament de 30 de zile.

Taxa de parcare se poate achita numerar, precum şi cu cardul bancar la parcometrele amenajate în zonele de acces.

Atenţie, parcarea se plăteşte!

"Fiind vorba de o staţiune turistică în care afluxul de vizitatori este îndeosebi duminica, taxa de parcare se va plăti zilnic până la ora 22, deci inclusiv în weekend", a spus primarul de Sânmartin.

În interiorul staţiunii, pe lângă parcările care aparţin hotelurilor şi pensiunilor, mai există 400 de locuri amenajate la care Primăria Sânmartin intenţionează să alăture, printr-o expropriere, încă de vara aceasta, încă 500 de parcări.

Fiind considerate centrale, acestea sunt incluse în zona A şi taxate mai scump decât cele din parcarea de la intrarea în stațiune.

În zona A, tariful de parcare este de 5 lei pe oră, 14 lei pe 3 ore, 20 lei pe o zi. La fel ca în cazul parcărilor din Oradea plata se face anticipat cu cardul sau cu telefonul mobil.

Sancţiunea pentru neplata taxei de parcare este de 75 lei şi se aplică de către cei trei parcagii ai Primăriei Sânmartin.

Anul trecut, administraţia locală a încasat circa 100.000 euro de pe urma taxelor de parcare, dar este de aşteptat ca anul acesta încasările să fie mai mari.

Consiliul Local Sânmartin va decide în toamnă dacă taxa de parcare se va aplica în Băile Felix strict pe durata sezonului estival sau se va întinde pe întregul an.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
5 Comentarii
Revin...
... cu doua link-uri! Cititi articolele si va lamuriti! Beius https://www.crisana.ro/stiri/actualitate-2/beius-sechestru-pe-aparatele-de-taxat-din-parcari-75548.html Sanmartin https://gazetadecluj.ro/parcari-fantoma-srl-felix/
Postat 01 Iunie 2023, 11:00 de pinonel
N-a fost vorba de nicio expropriere...
... a fost vorba de o ,,afacere" a unor escr*ci, SC P....T...SRL, in frunte cu un oarecare P.B. ,,consiglier". Au mai avut probleme si cu primaria/cl Beius tot in chestiunea parcarilor. Vorba aia, cainele nu pleaca de bunavoie din fata macelariei. Interesant e cum de i-a uitat goagalul de nu mai dai deloc de ei... asa ceva nu e la indemana oricui... nici biraul Laza nu scapa o vorba.... Noroc ca am dosarul de judecata salvat, firma, nume, date...
Postat 01 Iunie 2023, 10:49 de pinonel
Era și cazul
După 30 de ani
Postat 31 Mai 2023, 21:30 de Sandu2100
preturile sunt rezonabile si se poate plati si cash, cu cardul si online
abonament la 250 lei pe luna, NU PE AN, e pretul pietei, si un pret competitiv, dar nu e subventie gratis ptr masini. Mai adaug cate o mica recomandare de feedback: si 2-3 locuri ptr persoane cu handicap mai aproape de iesire, si locul ala ce se vede in video ca e ocupat de un copac in mijlocul parcarii (e bine ca s-a pastrat copacul matur) ca sa nu fie irosit, ar putea fie transformat fie in loc special ptr masini cu remorca de camper, fie ptr 3-4 scutere/motociclete
Postat 31 Mai 2023, 16:30 de unu
"A fost o luptă acerbă, cu plângeri penale şi ameninţări. Acest lucru însă doar m-a mobilizat. În final, am câştigat procesele şi am putut demara investiţia", a spus Laza.
dar vai, Bolo-Bira e de vina ca expropriaza, socialistii sunt de partea proprietarilor cica ei nu expropriaza. Oricum, palaria jos si respectul ptr Laza si parcarea civilizata in statiuni, si da, e nevoie de exproprieri ptr anumite motive fundamentate, si felicitari primarului ca a trecut peste obstacole, fara sa se poticneasca. Critica e doar ptr cei partizani ipocriti care judeca lucrurile cu dubla-masura. O idee, feedback la tarifele anuntate, domn-primar: eu zic ca ar fi benefic ca tariful de 3 ore sa fie defapt de 4 ore, ptr ca multe stranduri au bilet pe 3 ore, dar cu dusul, imbracat, uscat, impachetat si drum pana la parcare, mai ai nevoie de 30 de minute in fiecare directie. Oricum, o initiativa laudabila si merita felicitari administratia locala si domnul Laza ptr sistemul de parcari din statiune, inca odata!
Postat 31 Mai 2023, 16:24 de unu
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.7959 RON
  • 1 EUR = 4.9767 RON
  • 1 HUF = 0.0122 RON