URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 21 MARTIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Mai exact, ce poți păți dacă mergi la Poșta Mare din Oradea? Pentru că impresionanta clădire intrase deja de câțiva ani în auto-demolare, un coleg a avut curiozitatea să vadă dacă acolo nu cumva sălășluiesc mai multe lighioane decât la Grădina Zoologică. Evident că imobilul era deja nepotrivit pentru cerințele secolului XXI, singurul beneficiu pe care îl aducea orădenilor fiind că managerii din București, în loc să facă renovarea, preferau să achite Primăriei Oradea, anual, supraimpozitarea de 500%.
Zic şi eu
Adrian Cris
Unul dintre cele mai scumpe și importante proiecte de infrastructură ale României (2 miliarde euro), cel pentru electrificarea și reabilitarea căii ferate Cluj Napoca - Episcopia Bihor (166,5 km), cu finanțarea asigurată din PNRR, nu va fi finalizat la termen.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cum priviți decizia BEC și CCR de respingere a candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În urmă cu mai bine de doi ani, la finalul anului 2022 a fost adoptă o lege pentru instituirea unui sistem de monitorizare a traficului rutier, denumit e-Sigur, prin implementarea căruia se urmărește reducerea cu 50%, până în anul 2030, comparativ cu anul 2019, a numărului persoanelor decedate şi cu 50% a numărului persoanelor grav rănite în accidente.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
21 Martie 2025, 18:31

Orădeni vs. Primărie: Locuitorii de pe strada Ronald Reagan au câștigat primul proces prin care își protejează spațiile verzi din fața caselor

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Victorie civică importantă pentru locuitorii de pe strada Ronald Reagan din Oradea, care au obținut în instanță anularea unei hotărâri de consiliu local care prevedea amenajarea unei piste pentru bicicliști pe strada lor, dar nu pe carosabil, cum oamenii ar fi acceptat, ci pe spațiile verzi din fața caselor.

Tribunalul Bihor a decis, vineri, să anuleze HCL-ul, dar argumentele judecătorilor nu se cunosc deocamdată.

„Dispune anularea Hotărârii Consiliului Local al Municipiului Oradea nr. 902/13 octombrie 2022. Obligă pârâții (Primăria Oradea – n.r.) să plătească reclamanților cheltuieli de judecată în cuantum de 12.316,50 lei, reprezentând onorariu avocațial, şi respinge restul pretențiilor solicitate cu titlu de cheltuieli de judecată, ca neîntemeiate”, se arată în minuta publicată vineri pe portalul instanței.

Sentința nu este definitivă și, odată ce va fi motivată și comunicată părților, va putea fi atacată cu recurs.

Tăiem copaci ca să ne dăm cu bița!

Prin Hotărârea 902/2022, Consiliul Local a aprobat amenajarea unei piste pentru bicicliști, lungă de un kilometru, care va lega altele două, deja existente, pe cea din cartierul Grigorescu cu cea de pe Sextil Pușcariu. Traseul, aparent benign, pornește de lângă Biserica Baptistă Speranța Oradea, continuă pe Atelierelor, traversează strada Ceyrat și pârâul Peța, intră pe Ronald Reagan (fostă Vaporului), iar la final ajunge în Piața 22 Decembrie.

Așa cum BIHOREANUL a dezvăluit anul trecut, chiar dacă inițiativa este binevenită, Oradea fiind deficitară la trasee cicliste, investiția nu este deloc una prietenoasă cu mediul înconjurător, deoarece pentru ea se vor sacrifica zeci de arbori sănătoși de pe strada Ronald Reagan. Mai precis, pentru tronsonul de 600 de metri al pistei care va străbate această stradă, 31 de arbori ar urma să fie tăiați. Asta, culmea, în timp ce pista este menită să „îmbunătățească calitatea mediului înconjurător”, prin „diminuarea emiterii de praf, zgomot, noxe etc.”, după cum se arată în documentația Primăriei.

Fără consultări

Planul i-a nemulțumit pe orădenii care locuiesc la casele de pe stradă și care nici n-au fost consultați de Primărie, ci au aflat din presă despre investiție.

„Sunt copaci sănătoși, care ne umbresc vara și ne protejează de noxele mașinilor care circulă pe stradă. Cine propune defrișarea lor pentru îmbunătățirea mediului ar trebui să meargă la medic”, a declarat BIHOREANULUI un locatar de pe stradă.

Oamenii s-au coalizat și au făcut o plângere comună la Primărie, iar apoi au deschis procesul prin care au cerut anularea HCL-ului, arătând și alternative pe care le-ar avea municipalitatea, pentru a construi pista fără să afecteze spațiul verde.

În așteptarea motivării

Subiectul n-a fost pe placul primarului Florin Birta de la început. În noiembrie, când BIHOREANUL l-a interpelat pe tema procesului, edilul a preferat să aibă o reacție radicală, susținând că mai bine n-ar face Primăria piste pentru bicicliști deloc, ca să nu mai aibă probleme.

Vineri, când a aflat de la BIHOREANUL sentința pronunțată de Tribunalul Bihor, edilul a spus din nou că Primăria ar putea renunța de tot la amenajarea pistei. „Să vedem motivarea și care sunt argumentele judecătorilor. Dacă este o treabă serioasă, nici nu mai atacăm sentința și renunțăm la amenajarea pistei sau le cerem proiectanților să caute, dacă sunt, alte soluții”, a declarat Florin Birta.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
Foarte bine
Urmeaza str. Universitatii. Birta, ti-am mai spus: sa recunosti ca ai facut o prostie si sa-ti asumi gresala presupune verticaliate si barbatie. Sa insisti cum faci tu cu str. Universitatii e dovada de prostie.
Postat 21 Martie 2025, 20:56 de Kid
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5871 RON
  • 1 EUR = 4.9768 RON
  • 1 HUF = 0.0125 RON