O nouă bombă rămasă neexplodată din Al Doilea Război Mondial a fost găsită duminică, în pădurea din staţiunea Băile Felix, de un bărbat care a anunţat autorităţile.
Potrivit unui comunicat al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă "Crişana" al judeţului Bihor, "specialiştii pirotehnicieni au intervenit în Băile Felix, pentru asanarea unei muniţii rămase neexplodată din timpul Celui de-Al Doilea Război Mondial".
Echipajul pirotehnic a identificat o bombă de artilerie, de calibru 82 milimetri, şi a procedat la "cercetarea zonei în vederea asanării altor potenţiale muniţii, după care a transportat şi depozitat bomba în condiţii de siguranţă, în vederea distrugerii ulterioare, prin explozie controlată", se mai arată în informare.
De menţionat că la sfârşitul lunii ianuarie, o altă bombă de artilerie, de calibru 120 milimetri, tot din al Doilea Război Mondial, a fost găsită în pădurea din Băile Felix de către un cetăţean. Şi în acest caz, echipa pirotehnică a intervenit pentru a asana zona şi a neutraliza muniţia descoperită.
Reprezentanţii ISU "Crişana" reamintesc cetăţenilor că, în cazul descoperirii unor astfel de elemente de muniţie, trebuie să apeleze de urgenţă numărul unic 112 şi să asigure securitatea locului respectiv până la sosirea echipajului pirotehnic.
De asemenea, sunt interzise:
- ridicarea, transportul şi introducerea muniţiilor în diferite încăperi sau locuinţe;
- comercializarea acestora prin agenţii de colectare a deşeurilor feroase şi neferoase;
- lovirea sau mişcarea muniţiilor găsite în pământ sau la suprafaţă;
- introducerea muniţiilor în foc;
- topirea elementelor metalice de muniţii;
- tăierea muniţiilor cu ferăstrăul, scule electrice sau prin sudură;
- folosirea muniţiilor pentru improvizarea diferitelor unelte;
- demontarea focoaselor sau a altor elemente componente;
- folosirea, pentru joacă, de către copii, a unor muniţii, cum sunt: grenadele, proiectilele, focoasele sau alte elemente din componenţa acestora.
Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.