URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 04 FEBRUARIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
De curând, prin zona Beiușului au apărut lupii, alți protejați, un fel de pensionari speciali ai regnului animal. Mănâncă vaci, porci, ba chiar și câinii care au curajul să-i latre. Aici treaba este și mai încurcată. Lupii sunt protejați și de ecologiști, dar și de votanții suveraniștilor, dacă aduc adeverință că sunt lupi dacici.
Zic şi eu
Adrian Cris
De vinerea trecută numai proștii, conspiraționiștii și haterii mai pot spune că șeful DGASPC Bihor, Călin Puia - despre care BIHOREANUL a dezvăluit că a patronat furtul unor mari cantități de carne de bizon donate pentru centrele de copii și adulți cu dizabilități, dar transformate în produse din carne de porc, mai ieftine și în cantitate mai mică -, ar fi „ținut în brațe” de cineva, că are „spate” politic, așa cum se laudă, pentru că are carnet de membru PNL (ca și cum în partide, inclusiv în PNL, n-ar fi și lichele).
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre măsurile de reducere a posturilor și eficientizare la Senatul României, care au stârnit vâlvă după ce au fost anunțate de Ilie Bolojan?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Zilele acestea se discută în spațiul public despre demararea, de către unele partide politice, a procedurii de suspendare a Președintelui României. În acest context, este important de înțeles cât de legală (constituțională) și mai ales cât de eficientă poate fi o asemenea procedură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
29 Iulie 2012, 14:07

Numărul buletinelor de vot din Băile Felix a fost suplimentat cu 2.000

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Biroul Electoral Judeţean a decis duminică suplimentarea buletinelor de vot în staţiunea Băile Felix, cu 2.000, după ce preşedinţii secţiilor de votare au semnalat că buletinele nu ajung.

Potrivit preşedintelui BEJ, judecătorul Antik Levente, membrii biroului au hotărât ca aceste buletine de vot să fie luate de la secţiile 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 şi 33, amenajate în clădirea Liceului Onisifor Ghibu din Oradea. "Am decis să le luăm de la cele mai apropiate secţii, deci din Nufărul. La secţia de votare de la hotel Padiş am trimis iniţial 530 de buletine de vot şi am suplimentat cu 1.400, iar la secţia de votare de la hotel Ceres, unde am mai trimis iniţial 596, am mai suplimentat cu 600", a declarat BIHOREANULUI Antik Levente.

Decizia BEJ a stârnit reacţia PDL-iştilor bihoreni, care au spus că vor depune contestaţie, deoarece - culmea ironiei - se tem că astfel buletinele de vot nu vor mai ajunge din Oradea. "De exemplu, la secţia 24, sunt 1.060 de votanţi şi, conform legii, ar trebui să fie 1.160 de buletine de vot, adică 10% în plus faţă de numărul votanţilor, dar dacă ei au luat 200 de buletine de vot, nu vor mai ajunge la votanţi", a declarat Manuel Seleş, preşedintele interimar al PDL Oradea.

Preşedintele BEJ a replicat, însă, că PDL-iştii n-au de ce să se teamă, fiindcă "dacă secţiile de votare vor avea probleme, vom redistribui buletine de la alte secţii, unde prezenţa va fi mai redusă".

Potrivit primarului Lucian Popuş, în Băile Felix şi Băile 1 Mai sunt, la această oră, aproximativ 5.000 de turişti.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
2 Comentarii
POFTIM ?
Adica pdl isti au indemnat lumea sa nu se prezinte la vot si acum fac contestatie pentru ca e posibil sa nu ajunga buletinele de vot ... cred ca simt cum le fuge pamantul de sub picioare
Postat 29 Iulie 2012, 16:21 de Eu
D.A.
Doamne Ajuta!
Postat 29 Iulie 2012, 14:11 de marcell
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.8595 RON
  • 1 EUR = 4.9766 RON
  • 1 HUF = 0.0122 RON