URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 03 FEBRUARIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
De curând, prin zona Beiușului au apărut lupii, alți protejați, un fel de pensionari speciali ai regnului animal. Mănâncă vaci, porci, ba chiar și câinii care au curajul să-i latre. Aici treaba este și mai încurcată. Lupii sunt protejați și de ecologiști, dar și de votanții suveraniștilor, dacă aduc adeverință că sunt lupi dacici.
Zic şi eu
Adrian Cris
De vinerea trecută numai proștii, conspiraționiștii și haterii mai pot spune că șeful DGASPC Bihor, Călin Puia - despre care BIHOREANUL a dezvăluit că a patronat furtul unor mari cantități de carne de bizon donate pentru centrele de copii și adulți cu dizabilități, dar transformate în produse din carne de porc, mai ieftine și în cantitate mai mică -, ar fi „ținut în brațe” de cineva, că are „spate” politic, așa cum se laudă, pentru că are carnet de membru PNL (ca și cum în partide, inclusiv în PNL, n-ar fi și lichele).
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre măsurile de reducere a posturilor și eficientizare la Senatul României, care au stârnit vâlvă după ce au fost anunțate de Ilie Bolojan?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Zilele acestea se discută în spațiul public despre demararea, de către unele partide politice, a procedurii de suspendare a Președintelui României. În acest context, este important de înțeles cât de legală (constituțională) și mai ales cât de eficientă poate fi o asemenea procedură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
17 Decembrie 2019, 12:32

Incendiu la Palatul de Justiţie din Oradea! (FOTO / VIDEO)

Un incendiu a izbucnit, marţi la prânz, în Palatul de Justiţie din Oradea. Din primele informaţii, flăcările au cuprins dosare din arhiva Judecătoriei Oradea, informaţia fiind confirmată BIHOREANULUI de purtătorul de cuvânt al ISU Crişana, maiorul Camelia Roşca.

"La ora 12.21 am fost sesizaţi să intervenim pentru stingerea unui incendiu la locaţia precizată", a declarat Roşca.

Incendiul nu ar fi unul de amploare, însă o parte a clădirii a fost cuprinsă de fum şi mai multe dosare din arhiva Judecătoriei Oradea au ars.

UPDATE, ora 13.20: Stins de jandarmi

La eveniment au fost mobilizate mai multe echipaje de pompieri însă, potrivit surselor BIHOREANULUI, până la sosirea acestora, focut a fost stins de jandarmi.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Curţii de Apel Oradea, judecătoarea Claudia Rus, incendiul a izbucnit în arhiva Secţiei Civile a Judecătoriei Oradea, în încăpere fiind 3 angajaţi, nu şi justiţiabili, dat fiind că programul cu publicul este până la ora 11. 

"Deocamdată nu se ştie câte dosare au fost afectate", a spus Rus.

Întrebată despre posibilele cauze ale evenimentului, aceasta a declarat doar că "urmează să stabilească pompierii".

UPDATE ora 14: Cauza, un scurtcircuit

Cercetările făcute de specialiştii ISU la locul faptului au stabilit drept cauză a incendiului "un scurtcircuit electric".

Informaţia apare într-un comunicat transmis de ISU pe marginea evenimentului, care arată că, la momentul sosirii echipajelor la faţa locului, în aproximativ 5 minute de la primirea apelului prin 112, incendiul "era aproape în întregime lichidat de către personalul de pe locul de muncă cu atribuţii pe linia apărării împotriva incendiilor, pompierii militari acţionând pentru stingerea unor mici focare disparate şi pentru evacuarea fumului din clădire cu ajutorul ventilatoarelor din dotare".

"În urma producerii incendiului, au ars dosare, un dezumidificator, un aparat de măsură a curentului electric şi un cuier", arată comunicatul.

Din fericire, nimeni nu a fost rănit.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
2 Comentarii
Focul salvator
Oare a ars ce trebuia sa arda??!!
Postat 18 Decembrie 2019, 09:30 de AnaConda
??
Tocmai arhiva. Cum de nu un birou oarecare sau pe hol?? Acum nu mai dispar dosare, se ard direct la fata locului.
Postat 17 Decembrie 2019, 15:23 de Christa
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.7959 RON
  • 1 EUR = 4.9767 RON
  • 1 HUF = 0.0122 RON