URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 04 FEBRUARIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
De curând, prin zona Beiușului au apărut lupii, alți protejați, un fel de pensionari speciali ai regnului animal. Mănâncă vaci, porci, ba chiar și câinii care au curajul să-i latre. Aici treaba este și mai încurcată. Lupii sunt protejați și de ecologiști, dar și de votanții suveraniștilor, dacă aduc adeverință că sunt lupi dacici.
Zic şi eu
Adrian Cris
De vinerea trecută numai proștii, conspiraționiștii și haterii mai pot spune că șeful DGASPC Bihor, Călin Puia - despre care BIHOREANUL a dezvăluit că a patronat furtul unor mari cantități de carne de bizon donate pentru centrele de copii și adulți cu dizabilități, dar transformate în produse din carne de porc, mai ieftine și în cantitate mai mică -, ar fi „ținut în brațe” de cineva, că are „spate” politic, așa cum se laudă, pentru că are carnet de membru PNL (ca și cum în partide, inclusiv în PNL, n-ar fi și lichele).
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre măsurile de reducere a posturilor și eficientizare la Senatul României, care au stârnit vâlvă după ce au fost anunțate de Ilie Bolojan?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Zilele acestea se discută în spațiul public despre demararea, de către unele partide politice, a procedurii de suspendare a Președintelui României. În acest context, este important de înțeles cât de legală (constituțională) și mai ales cât de eficientă poate fi o asemenea procedură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
17 Februarie 2012, 07:28

În sfârşit! Drumul Oradea-Beiuş intră în modernizare

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Prefectul Gavrilă Ghilea a anunţat că Guvernul a semnat contractul de modernizare pentru DN 76 Oradea-Beiuş. "Amplasamentul se va preda pe în 15 martie. Lucrarea va fi efectuată de CCCF Drumuri şi Poduri Timişoara în asociere cu două firme din străinătate", a declarat prefectul joi, într-o conferinţă de presă.

Potrivit acestuia, termenul de execuţie a lucrărilor este de 730 de zile, adică doi ani.

Valoarea contractului este de 161,037 milioane de lei fără TVA, iar lungimea tronsonului reabilitat va fi de 50,73 de kilometri.

Reprezentantul Guvernului în teritoriu a declarat că lucrările vor fi finanţate în proporţie de 50%, cu rambursare, de la Banca Europeană de Investiţii, iar 50% din bani vor fi daţi de Guvernul României.

"Lucrările vor demara începând cu luna martie. Veţi avea parte de tot felul de domni care îşi vor aroga meritele, dar e o investiţie a Guvernului României", a ţinut să precizeze Ghilea.

Firma CCCF Drumuri şi Poduri Timişoara este aceeaşi care, anul trecut, a construit în Oradea Podul Sovata, pentru suma de 11,8 milioane de lei.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
4 Comentarii
autostrada!?!?!?!
haaaaaaaaaaaaaaa!?!??!?!?!?!?? n-auzii io bine!???!?!?!?!? se face autostrada!??!!?!?!?!? cu 4 benzi!??!?!??6/8, poate!???!?!?!? mamaaaaaaaaaa, dar cat timp si cati bani le trebuie pt 50 km!!!!!!!!!!!!!!!!!! s i parca vad ca lucrarea n-o sa fie finalizata la timp.....:((((((((((( si, vorba lui Shakespeare" "prea mult zgomot pentru nimic!!!"
Postat 17 Februarie 2012, 20:11 de boo
bun si asa decat deloc
bine ca incepe.adevarul este ca toate astea se puteau face de mult timp,dar asa e la noi,se lasa deoparte pt. anul electoral,iar faza cu meritele..e adevarat,va iesi alde cornel popa..si altii,care intradevar au "urlat" prin pressa,doar ca decizia apartine guvernului si orice demersurii ar fi facut din opozitie,nu prea cred ca rezolva mare lucru.oricum bine ca se face,atata amar de anii de zile nu sa facut mai nimic in zona asta,sper sa fie o reabilitare in "profunzime" nu doar de mantuiala si cheltuiala a baniilor.
Postat 17 Februarie 2012, 10:17 de eucumine
25km/an
2 ani pt 50 km????????????????? Ai de capu' lor....adica vreo 70m pe zi......istovitor. Se vor folosi magarusi? Macar sa le dea viagra, poate creste eficienta...
Postat 17 Februarie 2012, 09:58 de kaboom
cam veche stirea
http:// **** contractul-de-reabilitare-dn76-beius.html
Postat 17 Februarie 2012, 08:43 de beius
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.8595 RON
  • 1 EUR = 4.9766 RON
  • 1 HUF = 0.0122 RON