URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 23 APRILIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La cât de mult suntem noi iubiți de autoritățile centrale, Bihorul ar putea liniștit să-și declare autonomia. Avem în lucru o autostradă care nu se mai termină, iar ministrul Transporturilor își permite să nu dea ordin de începere a lucrărilor la un tronson, numai pentru că are niște polițe de plătit unui constructor. Despre linia ferată Oradea - Cluj, și implicit spre București, ce să mai zicem? Specialiștii au arătat că gradul de realizare a investiției de 2 miliarde de euro este ceva mai mare decât o alcoolemie de Vaslui.
Zic şi eu
Adrian Cris
Oradea arată bine, nu doar în comparație cu alte surate românești, ci și cu orașe de talia ei din Vest. În multe locuri chiar superb, binemeritându-și magnetismul din clipurile turistice și „nielcoșagul” cu care unii localnici o laudă pe rețelele sociale. Baiu-i purtarea altora dintre cei care o locuiesc.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Pe cine veți vota la alegerile prezidențiale din luna mai? (Candidații sunt enumerați în ordinea de pe buletinele de vot)












De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută arătam că nu există nicio reglementare legală privind modul în care pot fi gestionate parcările private în România. Pornind probabil de la această realitate, în data de 31 martie a.c. a fost înregistrată la Senatul României o propunere legislativă semnată de mai mulți senatori și deputați prin care se urmărește definirea și reglementarea parcărilor private. Cum anume?
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
23 Aprilie 2025, 15:52

Hoț de ocazie, prins rapid de polițiști: Un bărbat din Bihor a găsit poarta neîncuiată și s-a servit dintr-un portmoneu

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Un bărbat în vârstă de 56 de ani, din comuna Holod, a fost reţinut pentru 24 de ore și este anchetat pentru furt calificat, după ce a pătruns într-o locuinţă din satul Cheșa (com. Cociuba Mare) și a plecat cu banii proprietarului. Potrivit anchetatorilor, individul a profitat de faptul că poarta fusese lăsată neîncuiată.

Conform unei informări transmise de Poliţia Bihor, incidentul s-a produs luni dimineaţa, în jurul orei 11. Bărbatul a observat că poarta de acces era închisă, dar neasigurată, a intrat în curte, apoi în locuință și a sustras 1.000 de lei dintr-un portmoneu aflat într-o încăpere.

Hoţul a fost prins în aceeaşi zi de un echipaj al Secţiei 8 de Poliţie Rurală Tinca. Poliţiştii au recuperat întreaga sumă furată, care a fost restituită proprietarului.

„În urma administrării probatoriului, polițiștii au dispus reținerea, pentru 24 de ore, față de bărbatul de 56 de ani, din comuna Holod, cercetat pentru comiterea infracțiunii de furt calificat”, se arată în comunicatul Poliției Bihor.

Cercetările continuă la Secția 8 de Poliție Rurală Tinca, sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Salonta.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display
Ultimele Comentarii

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.3291 RON
  • 1 EUR = 4.9774 RON
  • 1 HUF = 0.0122 RON