SÂMBĂTĂ, 14 SEPTEMBRIE 2024
`

Fosta a doua armată a țării, CFR-ul, a ajuns într-o stare jalnică. Firma e cu datorii uriașe la bugetul de stat, dar managerii prosperă și primesc bonusuri de performanță. Salariile s-au mărit simțitor la toate nivelurile, la fel cum a crescut și stratul de jeg pe garnituri. Locomotivele se aprind pe traseu, dar și pălinca în mecanicii de locomotive. Nașii se uită urât la tine dacă faci imprudența să cumperi bilet, iar întârzierile sunt atât de mari încât instituția pare că nu a ieșit din Evul Mediu...
De-o vreme, televiziunile de știri sunt toată ziua cu Bolojan în gură. Cu cât omul tace despre sine cu mai multă încăpățânare, cu atât mai abitir îl pomenesc ceilalți...
Cum vi se pare decizia municipalității de a investi 400.000 de euro într-un concert Andrea Bocelli la Oradea?

O asemenea reglementare exista și înainte, însă doar cu privire la cazurile de violență familială (sau domestică, cum îi spunea actul normativ), ordinele de protecție provizorii „domestice” fiind foarte des întâlnite în practică. Ceea ce au făcut, de fapt, guvernanții noștri acum a fost „extinderea” aplicării acestor dispoziții legale și la situațiile în care nu există o legătură de rudenie sau conviețuire între victimă și agresor.
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
31 August 2024, 00:35

Greşelile i-au costat: Fotbaliştii de la FC Bihor au pierdut din nou în faţa Reşiţei (FOTO) Foto: FC Bihor

Deși au arătat o atitudine mult mai bună față de meciul de marți, pe întreaga durată a partidei, fotbaliștii de la FC Bihor au trebuit să se recunoască învinși din nou pe teren propriu în fața celor de la CSM Reșița. De această dată, vineri, jocul care a contat pentru etapa a 5-a a Ligii a II-a, s-a încheiat cu scorul de 2-3, după un joc frumos, cu răsturnări de scor, dar și cu câteva greșeli individuale, care, din păcate, i-au costat pe jucătorii roș-albaștri.

Din nou, precum s-a întâmplat şi marţi în cupă, FC Bihor a fost echipa care a deschis scorul, în prima repriză, în minutul 24, prin Ioan Filip, dar până la pauză, reşiţenii au reuşit să întoarcă situaţia, după ce au marcat prin Florin Haită în minutul 39 şi Marius Cioiu din penalty, în minutul 45+5.

În repriza a doua, care a fost una foarte dinamică, FC Bihor a reuşit să restabilească egalitatea, în minutul 55, prin Andreas Chiriţoiu, dar pe final de joc, după o altă greşeală în apărare, orădenii au primit şi golul al treilea, de la Mousa Samake, în minutul 83, iar apoi meciul s-a încheiat cu acest scor de 2-3, scor care i-a nemulţumit pe suporterii orădeni prezenţi la stadion, cei care, de altfel, şi-au încurajat de mai multe ori frenetic favoriţii.

Ioan Filip a deschis scorul

La fel ca în jocul de marţi, şi de această dată FC Bihor a susţinut cazul umanitar care îl vizează pe micul erou Rareş-Alexandru, tocmai de aceea la început, jucătorii echipei orădene au intrat pe teren cu un banner nu numele lui Rareş pe el.

Partida a început într-o notă de echilibru, iar prima ocazie a apărut în minutul 11, când, lansat pe partea stângă, Ioan Hora a avut o incursiune cu mingea la picior, a intrat în careu şi din colţul acestuia a şutat bine, la colţul scurt, dar pe lângă bară.

Replica oaspeţilor a venit în minutul 14, când Andrei Burlacu a trimis un şut de la 20 de metri, dar a scos fără probleme portarul Accinelli, în corner, de sub transversală.

Un minut mai târziu, tot reşiţenii s-au aflat periculoşi în careul advers. După o lovitură de la colţ, executată de pe stânga, mingea a fost trimisă la bara a doua, Alin Dudea a şutat din unghi, dar a scos din nou Accinelli.

În minutul 24, FC Bihor a reuşit să deschidă scorul. În urma unei lovituri libere, executate de Ioan Hora, mingea a fost trimisă înalt în careu, Ioan Filip a deviat cu capul pe spate, balonul a lovit un adversar şi a revenit spre el, iar Ioan Filip, cu un şut bun, la colţul lung, de la 13 metri, l-a învins pe tânărul portar reşiţean.

După gol, bihorenii au prins şi mai mult curaj, dar nu s-au mai creat ocazii, până în minutul 38, când Florin Hiată de la oaspeţi a trimis un şut de la 22 de metri, peste poartă.

În minutul imediat următor însă, Reşiţa a egalat. Sebastian Cucu a trimis pe încet în spate, Andrei Lascu a interceptat, a avansat şi a pătruns în careu, după care a centrat perfect în centru, de unde Florin Haită a reuşit să înscrie, din cădere, pe lângă portarul Accinelli.

Când toată lumea se aştepta ca în pauză să se intre cu scor egal, în ultimul minut al prelungirilor din prima repriză, oaspeţii au obţinut o lovitură de la 11 metri. Andrei Lascu a avansat pe partea dreaptă, a centrat în careu, înspre Andrei Burlacu, care a fost faultat de Andrei Gal. S-a dictat penalty, iar lovitura de la 11 metri a fost transformată de Marius Cioiu, scor 1-2.

Andreas Chiriţoiu a egalat

În repriza a doua s-a evoluat într-un ritm şi mai alert, iar FC Bihor a revenit bine de la vestiare. Astfel, în minutul 55 a reuşit chiar să egalaze. După ce Albert Stahl a centrat de pe dreapta în careu, mingea a fost respinsă greşit, Andrei Moga a încercat o foarfecă pe spate, dar Andreas Chiriţoiu, care a intrat la pauză în locul lui Sergiu Jurj, a fost pe fază şi a marcat pentru 2-2.

Pe val, după marcarea golului egalizator, FC Bihor a continuat să atace, iar în minutul 57, Albert Stahl a centrat din nou de pe dreapta, mingea a fost respinsă, până la Ioan Filip, care a trimis înspre stânga, dar Chirițoiu a reluat pe lângă bară.

Orădenii au părut dezlănţuiţi, iar în minutul 71, după o lovitură de colţ, executată de pe partea stângă de Călin Jurj, Albert Stahl a reluat din şapte metri, dar portarul Matei Goga a respins în transversală.

Oaspeţii au replicat în minutul 77 cu o lovitură liberă executată foarte bine de Florin Haită, care a trimis spre vinclu, dar portarul Accinelli a deviat în corner, de sub transversală.

În minutul 78, după lovitura de colţ a reşiţenilor, mingea a fost bălbâită în careul bihorenilor, a ajuns la Andrei Lascu, care a trimis din 5 metri, dar a scos Accinelli. Mingea a ajuns la Rimovecz, care, nemarcat din 6 metri, ușor lateral dreapta, a trimis pe lângă poartă.

În minutul 83, apărarea orădeană a mai cedat o dată însă. Nicuşor Fota a trimis în careu pentru Florin Haită, care însă a fost deposedat de Deniz Giafer. Mingea a fost respinsă până la Moussa Samake, care a preluat la 14 metri şi a şutat în dreapta portarului, învingându-l pe Accinelli, scor 2-3.

În ultimele minute orădenii au încercat să egaleze din nou, dar nu au mai reuşit, ultima fază petrecându-se în minutul 90+6, când, după o centrare de pe stânga, Andreas Chiriţoiu a reluat cu capul, dar portarul Matei Goga a reţinut.

Jocul s-a încheiat cu scorul de 2-3, iar orădenii au părăsit a doua oară terenul învinşi de reşiţeni într-o săptămână, lucru frustrant pentru ei, mai cu seamă cu cât în partida de vineri puteau obţine mai mult, după dăruirea arătată în joc.

„Sunt foarte dezamăgit de rezultat, dar sunt mândru de jucători, pentru că s-au sacrificat la acest joc, pentru că a fost un joc bun al nostru. Din păcate, am comis două greşeli care ne-au costat şi am încasat două goluri. Acum o să avem însă câteva zile libere şi sper să revină cu o energie bună, pentru că urmează să ne concentrăm doar pe campionat de acum. Am vrut să câştigăm, cum toată lumea ne cere, dar fotbalul nu are logică, de aceea toată lumea poate să vorbească despre fotbal. Va trebui să venim la antrenamente, după această pauză, pregătiţi mental şi fizic şi să dăm totul pentru a merge înainte. Rezultatul nu este drept, dar cele două greşeli pe care le-am făcut ne-au costat. O să încercăm să lucrăm la aceste greşeli pe care le facem. În două meciuri am luat şase goluri şi cu siguranţă, patru din aceste goluri sunt din vina noastră. Cu muncă, cu siguranţă, se vor rezolva aceste lucruri”, a declarat, la conferinţa de presă după joc, directorul tehnic al clubului FC Bihor, Gustavo Aragolaza.

FC Bihor Oradea – CSM Reşiţa 2-3 (1-2)

Au marcat: Ioan Filip (min. 24) şi Andreas Chirițoiu (min. 55) / Florian Haită (min. 39), Marius Cioiu (min. 45+5 - penalty) şi Moussa Samake (min. 83)

FC Bihor: R. Accinelli – S. Cucu, A. Gal, D. Giafer, C. Jurj – I. Filip, R. Farcaș – A. Stahl (min. 79 R. Gunie), A. Nica (min. 9 A. Moga), Sg. Jurj (min. 46 A. Chirițoiu) – I. Hora – cpt. (min. 62 R. Curescu). Director tehnic: Gustavo Aragolaza

CSM Reșița: M. Goga – M, Dolghi, A. Dudea - cpt., Sg. Rimovecz – Al. Negru (min. 79 I. Doană), D. Isac (min. 87 Cr. Bocșan), M. Cioiu, V. Chera – F. Haită (min. 87 C. Tucaliuc), A. Lascu (min. 79 N. Fota) și A. Burlacu (min. 60 M. Samake). Antrenor: Flavius Stoican
Au arbitrat: Marius Naidin (Pitești) – Ionel Valentin Dumitru (Gherghița – Prahova) și Lucian Tănase (Pitești). Arbitru de rezervă: Norbert Kemenes (Baia Mare). Observator arbitri: Mircea Ciglenean (Cluj Napoca). Delegat joc: Daniel Sabou (Zalău).

Duminică, 1 septembrie

Ora 11:00 CSM Slatina – FC Argeş (FRF TV)

Ora 11:30 Corvinul Hunedoara – Ceahlăul Piatra Neamţ (Digi Sport şi Prima Sport)

Luni, 2 septembrie, ora 17

Steaua Bucureşti – FC U Craiova (Digi Sport şi Prima Sport)

Marţi, 3 septembrie

Ora 18:00 Csikszereda Miercurea Ciuc – Metalul Buzău (Digi Sport şi Prima Sport)

Ora 20:30 Chindia Târgovişte – CS Afumaţi (Digi Sport şi Prima Sport)

După etapa din acest weekend, campionatul Ligii a II-a ia o mică pauză de două săptămâni, urmând ca FC Bihor să susţină meciul din etapa viitoare, pe data de 14 septembrie, în deplasare, cu CSC Dumbrăviţa.