URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 05 FEBRUARIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
În sfârșit, Primăria se apucă de proiectarea reabilitării și extinderii Stadionului Tineretului. Vreme de mulți ani baza sportivă a rămas la stadiul anilor 70, doar că ceva mai dărăpănată. De altfel, multe obiective au căzut pradă, în toată țara, lipsei de bani sau nepăsării, pentru că patrimoniul aparține diverselor ministere incapabile să acceseze fonduri europene.
Zic şi eu
Adrian Cris
De vinerea trecută numai proștii, conspiraționiștii și haterii mai pot spune că șeful DGASPC Bihor, Călin Puia - despre care BIHOREANUL a dezvăluit că a patronat furtul unor mari cantități de carne de bizon donate pentru centrele de copii și adulți cu dizabilități, dar transformate în produse din carne de porc, mai ieftine și în cantitate mai mică -, ar fi „ținut în brațe” de cineva, că are „spate” politic, așa cum se laudă, pentru că are carnet de membru PNL (ca și cum în partide, inclusiv în PNL, n-ar fi și lichele).
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre măsurile de reducere a posturilor și eficientizare la Senatul României, care au stârnit vâlvă după ce au fost anunțate de Ilie Bolojan?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Zilele acestea se discută în spațiul public despre demararea, de către unele partide politice, a procedurii de suspendare a Președintelui României. În acest context, este important de înțeles cât de legală (constituțională) și mai ales cât de eficientă poate fi o asemenea procedură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
24 Noiembrie 2011, 11:30

De unde se vor putea cumpăra "brizbrizuri" specifice sărbătorilor de iarnă

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primăria Oradea a stabilit, printr-o dispoziţie a primarului Ilie Bolojan, amplasamentele de pe domeniul public destinate comercializării nuielelor de Moş Nicolae a felicitărilor, ornamentelor de pom, jucăriilor, suvenirurilor, pachetelor cu cadouri şi dulciurilor.

Nuielele de Moş Nicolae vor putea fi cumpărate de la 1 până pe 6 decembrie din 14 locaţii diferite: Cinci dintre ele sunt situate pe strada Republicii (zona străzilor Iosif Vulcan - Madach Imre, Aurel Lazăr - Mihai Eminescu, Mihai Eminescu - Gheorghe Dima, zona Bisericii Catolice Baratok şi a magaznului Crişul), două în piaţa Independeţei (zona statuii lui Mihai Eminescu şi a Parcului 1 Decembrie - Gojdu) şi câte una în Piaţa Unirii (zona staţiei de tramvai), Calea Aradului (Grădiniţa Nr. 44), strada Războieni (zona staţiei de autobuz Bunexim), aleea de acces între strada Menumorut şi bulevardul Decebal, strada Nufarului (platou din faţa Pieţei Nufărului), strada Corneliu Coposu (platoul din faţa Pieţei Rogerius) şi strada Predeal (aleea de acces spre Piaţa Rogerius).

Cei interesaţi de amplasamente pot depune cereri la Sala Ghişeelor - Serviciul Relaţii cu Publicul, până pe 27 noiembrie.

Tot cu ocazia sărbătorilor au fost stabilite şi amplasamentele pentru vânzarea altor produse specifice sărbătorilor de iarnă, respectiv felicitări, ornamente de pom, jucării, suveniruri ori pachete cu cadouri şi dulciuri.

"Perioada de comercializare va începe în 1 decembrie şi va dura până la sfârşitul lunii, iar depunerea cererilor pentru aprobarea amplasamentelor se va putea face până pe 27 noiembrie", se afirmă în comunicatul municipalităţii.

Pentru comercializarea produselor au fost stabilite 11 locaţii, de-a lungul străzii Republicii, în Piaţa Unirii, Calea Aradului, strada Războieni, strada Nufărului, strada Corneliu Coposu, şi strada Predeal.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.817 RON
  • 1 EUR = 4.9769 RON
  • 1 HUF = 0.0122 RON