URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 03 FEBRUARIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
De curând, prin zona Beiușului au apărut lupii, alți protejați, un fel de pensionari speciali ai regnului animal. Mănâncă vaci, porci, ba chiar și câinii care au curajul să-i latre. Aici treaba este și mai încurcată. Lupii sunt protejați și de ecologiști, dar și de votanții suveraniștilor, dacă aduc adeverință că sunt lupi dacici.
Zic şi eu
Adrian Cris
De vinerea trecută numai proștii, conspiraționiștii și haterii mai pot spune că șeful DGASPC Bihor, Călin Puia - despre care BIHOREANUL a dezvăluit că a patronat furtul unor mari cantități de carne de bizon donate pentru centrele de copii și adulți cu dizabilități, dar transformate în produse din carne de porc, mai ieftine și în cantitate mai mică -, ar fi „ținut în brațe” de cineva, că are „spate” politic, așa cum se laudă, pentru că are carnet de membru PNL (ca și cum în partide, inclusiv în PNL, n-ar fi și lichele).
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre măsurile de reducere a posturilor și eficientizare la Senatul României, care au stârnit vâlvă după ce au fost anunțate de Ilie Bolojan?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Zilele acestea se discută în spațiul public despre demararea, de către unele partide politice, a procedurii de suspendare a Președintelui României. În acest context, este important de înțeles cât de legală (constituțională) și mai ales cât de eficientă poate fi o asemenea procedură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
21 Septembrie 2020, 19:07

Care sunt zonele din Bihor în care localurile rămân închise în interior din cauza Covid-19 (VIDEO)

Care sunt zonele din Bihor în care localurile rămân închise în interior din cauza Covid-19 (VIDEO) foto: arhivă
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Prefectul Dumitru Ţiplea a anunţat că, în urma unei hotărâri adoptate, luni, de Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă, localurile din 7 unităţi administrative din Bihor vor rămâne închise pe partea de interior în următoarea săptămână din cauza numărului mare de infecţii cu Covid-19.

"În ce priveşte desfăşurarea activităţii HORECA, avem un număr de 7 unităţi administrative care vor avea activitatea restricţionată în interior în următoarea săptămână, din cauza numărului de cazuri din acele comunităţi: Vadu Crişului, Boianu Mare, Ceica, Chşlaz, Beiuş, Bratca şi Gepiu", a declarat Ţiplea.

Acesta a mai adăugat şi că, luni, în judeţul Bihor erau 733 cazuri active de Covid-19 şi 2.405 de pacienţi vindecaţi, iar datele arată că cifrele ar fi în scădere.

"În săptămâna care a trecut, avem o medie a cazurilor pe 7 zile de 37 de cazuri pe zi, iar în săptămâna anterioară un număr de 45 de cazuri. Practic, în judeţul Bihor, cazurile au scăzut de la o săptămână la cealaltă, ceea ce ne bucură", a spus Ţiplea.

După cum BIHOREANUL a mai scris, în ultimele 24 de ore în Bihor au fost diagnosticate doar 12 persoane infectate cu SARS-CoV-2, însă au avut loc trei decese pe fondul infectării. A murit inclusiv o orădeancă de 26 de ani, proaspătă mămică, pentru a cărei viaţă la începutul lunii au luptat două echipe de anestezişti şi obstetricieni de la Spitalul Municipal şi de la cel Judeţean.

Pe de altă parte, în aceeaşi declaraţie făcută pe Facebook, prefectul a anunţat şi că în perioada 21-29 septembrie, în Bihor şcolile vor funcţiona după un scenariu verde, exceptându-le pe cele din 2 UAT-uri, din Vadu Crişului şi Boianu Mare.

De asemenea, el a amintit şi că Prefectura Bihor, împreună cu Inspectoratul Judeţean de Poliţie, face verificări în cazul persoanelor care au vize de flotant. Potrivit lui Ţiplea, în judeţ sunt peste 13.000 de persoane care au vize de reşedinţă temporară, fiind câteva UAT-uri care au "o incidenţă mare a vizelor de flotant", la Brusturi (123), Copăcel (292), Drăgeşti (209), Gepiu (301), Nucet (352), Săcădat (234), Sâmbăta (120) şi Sârbi (415).

Citiţi un articol detaliat pe cea din urmă temă, marţi, pe site-ul www.eBihoreanul.ro.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.7959 RON
  • 1 EUR = 4.9767 RON
  • 1 HUF = 0.0122 RON