Acum patru ani, la Beiuș s-a mimat un concurs pentru ocuparea postului de manager al Spitalului Municipal. Așa se face că domnul Claudiu Lupău a ajuns șef, iar singura lui ispravă a fost să facă chefuri în pandemie, inclusiv cu medicii care erau de gardă.
Cu toate că primarul Beiușului, Gabriel Popa, l-a susținut, iată că cei de la Curtea de Apel Oradea au ignorat obiceiurile binșenești și l-au scos pe tușă pe manager.
Păi, unde mai e autonomia administrativă, unde mai e puterea primarului de a organiza concursuri după bunul plac? Unde ești tu, Comisie de la Veneția, să vezi ce a mai rămas din modelul democratic de la Beiuș?
Acest articol este un pamflet și va fi tratat ca atare
Articole pe aceeași temă:
Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.