URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 13 MARTIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Călin Georgescu zice că ar trebui să ieșim din NATO și UE, că nu avem nevoie de fonduri europene câtă vreme îl avem pe Dumnezeu, iar unei jurnaliste din Basarabia i-a povestit despre poporul moldovean. Numai pentru asemenea vorbe, CCR ar fi îndreptățită să nu-l lase să participe la alegerile prezidențiale...
Zic şi eu
Adrian Cris
Vechea mantră a orădenilor nemulțumiți, că „Bolojan e de vină” pentru-absolut-tot, devenită memă pentru alții, s-a transformat în ultimele săptămâni, cu sens schimbat, în ditamai comandamentul național. „O problemă de securitate națională a României”, a opinat CTP-ul, potrivit căruia ar fi „un risc major de securitate” dacă, în furtuna de acum, Bolojan nu rămâne președinte sau nu devine premier.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cum priviți decizia BEC și CCR de respingere a candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În 18 februarie 2025, Curtea Constituțională a admis, cu majoritate de voturi, o excepție de neconstituționalitate vizând un text din Codul de procedură penală ce reglementează motivele pentru recursul în casație în fața Înaltei Curți de Casație și Justiție.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
10 Februarie 2025, 13:00

Aproape 1.800 de copaci plantați în Oradea, anul trecut

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

În anul 2024, în Oradea s-au plantat 1.768 de copaci, dintre care 1.144 în cadrul campaniilor Primăriei, iar alţi 624 în diferite proiecte de investiţii derulate în oraş, după cum se arată în raportul de activitate pe anul trecut al Direcţiei Tehnice a Primăriei.

Pe lângă plantări, Direcţia a comandat reabilitarea a unei suprafeţe de 15.133 mp de spaţii verzi, dublu faţă de anul precedent. Plantările şi lucrările la aceste zone verzi au costat Primăria 9 milioane de lei, mai mult decât dublu faţă de anul 2023 (4,3 milioane lei).

Pe de altă parte, în Oradea s-au şi tăiat mulţi arbori anul trecut, mai precis 1.671, faţă de 1.363 în 2023. La alţi 3.255 de arbori din oraş s-a intervenit cu tăieri în coronament. Valoarea totală a acestor lucrări este de 919.000 lei. Merită menţionat că pentru tăierea şi toaletarea arborilor din oraş, Primăria a primit aproape 1.500 de sesizări.

Tot anul trecut, oraşul a investit şi în 116 aranjamente din plante perene şi graminee, realizate în ghivece şi coşuri suspendate, care au fost montate pe stâlpi din zona centrală a municipiului. Aranjamentele au fost instalate în Piaţa Unirii, Piaţa Ferdinand, pe Podul Ferdinand şi pe str. Iosif Vulcan şi, în baza aceluiaşi contract, care a cuprins şi lucrările de întreţinere a florilor timp de un an, au fost reamenajate cele două scuaruri verzi din faţa cădirii Primăriei. Costul acestei investiţii a fost de 233.000 lei.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5636 RON
  • 1 EUR = 4.9771 RON
  • 1 HUF = 0.0124 RON