URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 14 MARTIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Călin Georgescu zice că ar trebui să ieșim din NATO și UE, că nu avem nevoie de fonduri europene câtă vreme îl avem pe Dumnezeu, iar unei jurnaliste din Basarabia i-a povestit despre poporul moldovean. Numai pentru asemenea vorbe, CCR ar fi îndreptățită să nu-l lase să participe la alegerile prezidențiale...
Zic şi eu
Adrian Cris
Vechea mantră a orădenilor nemulțumiți, că „Bolojan e de vină” pentru-absolut-tot, devenită memă pentru alții, s-a transformat în ultimele săptămâni, cu sens schimbat, în ditamai comandamentul național. „O problemă de securitate națională a României”, a opinat CTP-ul, potrivit căruia ar fi „un risc major de securitate” dacă, în furtuna de acum, Bolojan nu rămâne președinte sau nu devine premier.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cum priviți decizia BEC și CCR de respingere a candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În 18 februarie 2025, Curtea Constituțională a admis, cu majoritate de voturi, o excepție de neconstituționalitate vizând un text din Codul de procedură penală ce reglementează motivele pentru recursul în casație în fața Înaltei Curți de Casație și Justiție.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
12 Ianuarie 2019, 14:00

Accident grav pe DN 79, între Oradea şi Arad. O persoană a murit, Poliţia avertizează că drumul este acoperit cu polei

Accident grav pe DN 79, între Oradea şi Arad. O persoană a murit, Poliţia avertizează că drumul este acoperit cu polei sursa foto: aradon.ro / Facebook/RadarArad
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Accident grav, sâmbătă dimineaţă, pe DN 79, între Oradea şi Arad. Un bărbat a murit, după ce nu a adaptat viteza la condiţile de drum şi a intrat pe contrasens, la intersecția Curtici cu Sântana, izbindu-se violent de o altă maşină.

Evenimetul rutier s-a produs înainte de ora 11, blocând drumul pentru câteva zeci de minute.

"Din primele cercetări la faţa locului s-a stabilit faptul că în această dimineaţă, în jurul orei 10.50, un bărbat de 62 de ani, din Sântana a condus un autoturism pe DJ 792C, din direcţia DN 79, înspre Curtici, şi din cauza neadaptării vitezei la condiţiile meteo a pătruns pe contrasens, unde a acroşat un autoturism condus din sensul opus de un bărbat de 35 de ani din Nădab. În urma impactului a rezultat decesul conducătorului auto în vârtsă de 62 de ani, din Sântana. Au mai fost răniţi uşor trei pasageri din autoturismul acroşat respectiv doi bărbaţi de 50 şi 42 de ani şi un minor de 11 ani", a declarat, pentru aradon.ro, agent şef Claudia Iuga, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Arad.

De altfel, poliţiştii le atrag atenţia şoferilor să fie precauţi, dat fiind poleiul de pe şosele. "Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române recomandă conducătorilor auto care se deplasează pe DN79 Arad – Oradea şi DN7 Ard -Lipova  ruleze cu prudenţă sporită, să mărească distanţa de siguranţă faţă de vehiculele dinainte şi să nu bruscheze comenzile maşinii, întrucât se semnalează porţiuni acoperite cu polei", arată un mesaj postat pe site-ul Poliţiei Române.

Poliţiştii atrag atenţia că fenomenul este întâlnit şi pe alte tronsoane rutiere.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5795 RON
  • 1 EUR = 4.977 RON
  • 1 HUF = 0.0124 RON