URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 04 FEBRUARIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
De curând, prin zona Beiușului au apărut lupii, alți protejați, un fel de pensionari speciali ai regnului animal. Mănâncă vaci, porci, ba chiar și câinii care au curajul să-i latre. Aici treaba este și mai încurcată. Lupii sunt protejați și de ecologiști, dar și de votanții suveraniștilor, dacă aduc adeverință că sunt lupi dacici.
Zic şi eu
Adrian Cris
De vinerea trecută numai proștii, conspiraționiștii și haterii mai pot spune că șeful DGASPC Bihor, Călin Puia - despre care BIHOREANUL a dezvăluit că a patronat furtul unor mari cantități de carne de bizon donate pentru centrele de copii și adulți cu dizabilități, dar transformate în produse din carne de porc, mai ieftine și în cantitate mai mică -, ar fi „ținut în brațe” de cineva, că are „spate” politic, așa cum se laudă, pentru că are carnet de membru PNL (ca și cum în partide, inclusiv în PNL, n-ar fi și lichele).
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre măsurile de reducere a posturilor și eficientizare la Senatul României, care au stârnit vâlvă după ce au fost anunțate de Ilie Bolojan?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Zilele acestea se discută în spațiul public despre demararea, de către unele partide politice, a procedurii de suspendare a Președintelui României. În acest context, este important de înțeles cât de legală (constituțională) și mai ales cât de eficientă poate fi o asemenea procedură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
17 Mai 2023, 22:25

A „îmbolnăvit” gazonul. Sistemul de irigare prin subteran din Piața Unirii din Oradea va fi înlocuit cu aspersoare (FOTO)

A „îmbolnăvit” gazonul. Sistemul de irigare prin subteran din Piața Unirii din Oradea va fi înlocuit cu aspersoare (FOTO) foto: Primăria Oradea
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Sistemul de irigare prin subteran din Piața Unirii din Oradea va fi înlocuit cu aspersoare.

Stropire în loc de picurare

Potrivit unui comunicat al Primăriei Oradea, „sistemul automat de irigații va fi refăcut, renunțându-se la irigarea subterană prin furtunuri de picurare, realizându-se un sistem prin aspersiune, ușor de monitorizat și asupra căruia să se poată interveni ori de câte ori va fi necesar”.

Începute săptămâna aceasta, lucrările de refacere a sistemului de irigat se vor desfășura etapizat, pe porțiuni.

Fostul sistem cu picurare, pus în folosință în 2016, este scos din uz. „La ora actuală, acest sistem, realizat în cadrul lucrărilor de reabilitare a Pieței Unirii în anul 2016, a devenit nefuncțional din cauza numeroaselor avarii și intervenții”, a transmis Primăria.

Se înlocuiește și gazonul

Ca urmare a funcționării deficitare a irigațiilor, gazonul din Piața Unirii a fost infestat cu mușchi și agenți patogeni pe fondul excesului de apă.

„Funcționarea neadecvată a actualului sistem prin picurare a afectat în mare parte și gazonul, acesta fiind infestat cu mușchi sau agenți patogeni din cauza excesului de apă sau a zonelor degarnisite (n.r. despodobite de gazon) cauzate de irigațiile insuficiente”, se menționează în comunicat.

Având în vedere degradarea gazonului udat în exces sau lipsit de apă, precum și a intervențiilor la rețeaua de irigare, acesta va fi înlocuit integral. „Întrucât în vederea refacerii sistemului de irigații va fi necesară decopertarea stratului actual de gazon, care în mare parte este afectat, va fi montat un gazon nou pe întreaga suprafață din Piața Unirii”, au precizat reprezentanții municipalității. 

Refacerea sistemului de irigat și a gazonului din Piața Unirii, în valoare de 360.000 lei plus TVA, va fi realizată de firma Global Serv. Termenul de execuție este de 60 de zile.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
8 Comentarii
Vă dați seama voi...
...cât de bine cunosc inginerii peisagiști din facultățile de mediu, cei care și participă la aceste proiecte, de împădurire și reffacerea gazonului, ce bine cunosc ei solul, Ciuperca o victimă ne remediată, multe parcuri din oraș, iar acum gazonul din jurul platoului, mișto, bani luați de la UE pe cap de cetățean, să trăiți bine oameni buni, când veți știi să sancționați pe toată lumea pentru ceea ce fac, atunci veți avea calitate și bani mai mulți în buzunarele voastre, atât timp cât sunteți nepăsători, taxele urcă, coșul zilnic idem, leafa și pensiile scad, chiar și alocațiile de stat.
Postat 19 Mai 2023, 20:47 de Morometul
CT, nu e pe baza de garantie
E pe baza de bigpharma, ideea nu e sa vindecam boala, ideea e sa depinzi toata viata de medicamente...
Postat 19 Mai 2023, 20:23 de excalibur
Intrebare,
o garantie au lucrarile astea, sa stim pe cand trebuie refacute.
Postat 19 Mai 2023, 11:11 de User anonimizat
peste beton...
...este pus gazonul, copacii au ghivece din beton dedesubtul gazonului de 30cm, aducețivă aminte tot platoul a fost betonat, pomii stau sădiți în beton, când plouă stă ploaia pe gazon.
Postat 18 Mai 2023, 19:12 de Morometul
Din păcate toți care umblă la ...
...verdeața orașului, sunt cu toții bolnavi nu doar la cap ci și la minte...
Postat 18 Mai 2023, 19:09 de Morometul
Mult o tinut...
Mult o tinut si asta ca restul proiectelor bine facuta in cel mai smecher oras din Romania... @Kid astia spala banii pe fata si nu le comenteaza nimeni. Daca o sa ne uitam putin la firmele care se vor ocupa de lucrari, probabil o sa gasim niste legaturi cu cei de la primarie ca de obicei ;)
Postat 18 Mai 2023, 12:41 de cristianteofil
S-a făcut prost de la bun început ...
... pentru că la săpăturile lucrărilor au acoperit repede, ca să nu îi oprească arheologii, osemintele lovite de osteoporoză ale șefului de cabinet al lui Ladislau I, care nu a mai avut loc să se întoarcă în mormânt. Dacă tot săpați ... puneți și de o parcare subterană, unde să aveți loc șinde o instalație performantă, de apă pentru irigat. Că altfel, după debarcarea liberalilor de către electorat, există riscul să se usuce toată spuma de deștepți ai municipalității.
Postat 18 Mai 2023, 09:33 de KP
Redactia
Poate ne ziceti si noua ce suprafata de gazon se inlocuieste cu 360.000 lei+TVA! Sunt 90.000 de euro! Gazonul era anul trecut pe la 5-6 eur/mp cu manopera de montaj inclusa! Pot fi inlocuiti cu banii astia 15.000 mp de gazon, adica un hectar si jumatate! Stiu ca mai trebuie scos celalalt gazon, ca mai trebuiesc puse aspersoare, dar WTF?!!!?? Vin alegerile cumva?
Postat 18 Mai 2023, 07:10 de Kid
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.8595 RON
  • 1 EUR = 4.9766 RON
  • 1 HUF = 0.0122 RON