URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 10 MARTIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La cum îl cunosc pe Ilie Bolojan, acesta nu va trece peste angajamentul de a-l susține pe Crin Antonescu la prezidențiale, dacă nimic nu se schimbă la nivelul coaliției PSD-PNL-UDMR. Omul care l-a luat ca model politic, printre alții, pe Iuliu Maniu încă mai crede în puterea cuvântului dat.
Zic şi eu
Adrian Cris
Cu o viteză amețitoare, așa-zișii „suveraniști” și „anti-globaliști” transformă globul într-o bombă gata să explodeze. Am văzut, acasă, ce s-a găsit la adepții lui Călin Georgescu, „patrioți” care propovăduiesc „pacea” și austeritatea „dacă”: un arsenal de arme de asalt și explozibili, bani în podele, înregistrări că au cerut fonduri unor afaceriști din afara țării promițându-le aurul din pământul acesteia, legături cu Ambasada Rusiei, documente ce atestă că iau lumină de la Moscova, poze cu criminali de război.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce vă așteptați să facă Ilie Bolojan în funcția de președinte interimar al României?




De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În 18 februarie 2025, Curtea Constituțională a admis, cu majoritate de voturi, o excepție de neconstituționalitate vizând un text din Codul de procedură penală ce reglementează motivele pentru recursul în casație în fața Înaltei Curți de Casație și Justiție.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
06 Februarie 2025, 14:23

2024 a adus cu 34% mai multe incendii în Bihor. Tot mai multe victime decedate

2024 a adus cu 34% mai multe incendii în Bihor. Tot mai multe victime decedate Foto generic, sursa ISU Bihor
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Numărul situaţiilor de urgenţă gestionate de pompierii bihoreni a crescut semnificativ în 2024, ajungând la peste 15.000 de intervenţii, cu 11% mai multe decât în anul precedent. Cele mai mari creşteri s-au înregistrat la incendii, care au fost cu 34% mai multe faţă de 2023, iar numărul deceselor cauzate de incendii a crescut îngrijorător, de la 6 în 2023 la 10 în 2024.

Datele au fost prezentate joi, în cadrul unei conferinţe de presă susţinute la sediul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Crişana al judeţului Bihor, de către inspectorul-şef, generalul de brigadă Sorin Caba, şi prim-adjunctul colonel Alexandru Csilik. 

Incendii mai multe la ţară

În 2024, la nivelul judeţului au avut loc un număr de 15.496 de situaţii de urgenţă la care echipajele ISU au intervenit, cu o medie de 42 pe zi. Dintre acestea, 3.521 au fost alt tip de intervenţii decât urgenţe medicale. 

Statisticile mai arată că pompierii bihoreni au desfăşurat 1.112 misiuni de stingere a incendiilor şi 461 de operaţiuni de salvare a persoanelor aflate în situaţii critice.


Grafic cu numărul şi tipurile intervenţiilor "ISU Crişana" în 2024. Sursa ISU Bihor

De menţionat că dintr-un total de 1.112 incendii la care au intervenit pompierii, 60% s-au produs în mediul rural, în creştere faţă de 56% în 2023. Această majorare se datorează în principal numărului ridicat de incendii de vegetaţie, care s-au dublat, de la 223 în 2023, la 496 în 2024 (+122%). Localităţile cele mai afectate au fost Oradea (51 cazuri), Tileagd (30), Aleşd (23), Ţeţchea (16), Bratca (13) şi Holod (12).

"La nivelul judeţului, procentul intervenţiilor şi a situaţiilor de urgenţă a crescut, zic eu, alarmant în mediul rural. Dacă în trecut aveam o pondere aproximativ echilibrată, undeva 49-50% în defavoarea mediului rural, decalajul acesta a crescut semnificativ în 2024", a spus generalul de brigadă Sorin Caba (foto stânga).

Echipajele SMURD au fost de asemenea mai solicitate: în 2024 au fost înregistrate 11.975, ceea ce înseamnă o creştere de 9% faţă de 2023, când au avut loc 10.921. Cele mai multe intervenţii medicale au avut loc în Oradea (3.140 cazuri), Săcueni (588), Tinca (517) şi Salonta (440).

Mai multe victime

Principalele cauze ale incendiilor au fost instalaţiile electrice defecte (216 cazuri), focul deschis (138), coşurile de fum necurăţate (106) şi fumatul (63). 

De menţionat că numărul deceselor cauzate de incendii a crescut la 10 în 2024, comparativ cu 6 în 2023. În contrast, numărul persoanelor rănite a scăzut la 18 în 2024, faţă de 35 în anul precedent, pompierii evacuând sau salvând 29 de persoane.

Pagubele provocate de incendii sunt estimate la 19 milioane de lei, în timp ce valoarea bunurilor salvate de pompieri se ridică la 157 milioane de lei.

Pe lângă incendiile şi urgenţele medicale, pompierii bihoreni au intervenit la 101 situaţii cauzate de fenomene meteo extreme, 30 de inundaţii şi 42 de misiuni de neutralizare a muniţiei neexplodate.

Activitatea de prevenire a inclus peste 2.000 de controale, în urma cărora au fost aplicate 1.322 de amenzi în valoare de peste 6,3 milioane de lei. Cu toate acestea, numărul sancţiunilor a scăzut cu 25% faţă de 2023, dar cuantumul acestora a crescut cu 14%.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
din pacate zic si eu ca devine o problema importanta in judet
saptamanal doar in ziarul asta citesc de 3 cazuri de incendii, tot la 2 zile. :(
Postat 06 Februarie 2025, 17:47 de unu
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5791 RON
  • 1 EUR = 4.9756 RON
  • 1 HUF = 0.0125 RON