URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 16 MARTIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Călin Georgescu zice că ar trebui să ieșim din NATO și UE, că nu avem nevoie de fonduri europene câtă vreme îl avem pe Dumnezeu, iar unei jurnaliste din Basarabia i-a povestit despre poporul moldovean. Numai pentru asemenea vorbe, CCR ar fi îndreptățită să nu-l lase să participe la alegerile prezidențiale...
Zic şi eu
Adrian Cris
Vechea mantră a orădenilor nemulțumiți, că „Bolojan e de vină” pentru-absolut-tot, devenită memă pentru alții, s-a transformat în ultimele săptămâni, cu sens schimbat, în ditamai comandamentul național. „O problemă de securitate națională a României”, a opinat CTP-ul, potrivit căruia ar fi „un risc major de securitate” dacă, în furtuna de acum, Bolojan nu rămâne președinte sau nu devine premier.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cum priviți decizia BEC și CCR de respingere a candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În 18 februarie 2025, Curtea Constituțională a admis, cu majoritate de voturi, o excepție de neconstituționalitate vizând un text din Codul de procedură penală ce reglementează motivele pentru recursul în casație în fața Înaltei Curți de Casație și Justiție.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
10 Noiembrie 2011, 11:12

Unde-s reguli nu-i tocmeală: RER nu intră în blocuri pentru că aşa spune contractul de salubritate

Unde-s reguli nu-i tocmeală: RER nu intră în blocuri pentru că aşa spune contractul de salubritate SPRE FOLOSINŢĂ. Asociaţiile de proprietari din blocurile care au ghene primesc gratuit de la RER containere noi pentru colectarea selectivă a deşeurilor
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Recomandarea RER Ecologic Service către orădenii care locuiesc în blocuri unde încă sunt folosite ghenele de a dezafecta această tubulatură continuă să provoace nelămuriri şi controverse.

În timp ce unii spun că nu pot fi obligaţi să coboare cu punga de gunoi în faţa blocului, iar alţii că nu vor să contribuie la un profit financiar mai mare al firmei de salubritate, adevărul e altul: orădenii n-au înţeles încă avantajele renunţării la ghene.

Aplică regulamentul

Regulamentul de salubritate al Oradiei prevede că RER Ecologic Service este obligat să ridice deşeurile orădenilor de la limita proprietăţilor acestora. Asta înseamnă că orădenilor care locuiesc la case li se golesc pubelele lăsate în stradă, iar celor de la bloc recipientele din preajma imobilului şi nu dintr-o încăpere situată în interiorul blocului.

Sistemul învechit al ghenelor presupune că toate gunoaiele sunt vărsate la grămadă pe tubulatura verticală şi sunt "depozitate" într-o încăpere de la parterul blocului. Până acum, muncitorii RER scoteau recipientele din aceste încăperi şi le goleau, însă acum conducerea firmei a decis să aplice regulamentul de salubritate instituit de Consiliul Local.

Mai precis, aşa cum muncitorii nu intră în curţile celor care stau la case, nu vor mai intra nici în blocuri pentru a goli ghenele. Pentru a le da un impuls celor aflaţi în această situaţie, operatorul licenţiat de salubritate a şi început să doteze fiecare asociaţie de proprietari din blocuri cu ghene cu recipiente noi pentru colectarea selectivă.

Obligaţie europeană

Până acum, 160 de asociaţii au primit câte două containere de 1,1 metri cubi: unul cu capac galben (destinat deşeurilor reciclabile, adică aşa-numitei fracţii uscate), iar altul cu capac negru (pentru deşeuri menajere, adică fracţia umedă).

De altfel, colectarea selectivă a deşeurilor e motivul pentru care RER a decis să nu mai golească pubelele din blocurile cu ghene, întrucât acest sistem de colectare diferenţiată nu poate fi respectat atâta vreme cât locatarii unui bloc îşi aruncă gunoaiele de-a valma. Trebuie ca fiecare orădean să ducă la containere doi saci: unul cu deşeuri menajere şi altul cu reciclabile, şi fiecare să arunce sacii în recipientul potrivit.

Implementarea colectării duale nu e un "moft" al RER Ecologic Service, ci o obligaţie a fiecărei primării din România, impusă prin legislaţia naţională şi europeană. "Trebuie să reducem cu 15% cantitatea de deşeuri depozitate la haldă, în caz contrar municipalitatea trebuind să plătească amenzi usturătoare", precizează Ionel Ban, directorul tehnic al RER Ecologic Service.

Reciclabilele, musai separat

Rezolvarea este relativ simplă. Cantitatea de deşeuri depusă la groapa de gunoi nu poate fi redusă decât prin "extragerea" materialelor reciclabile (hârtie, carton, PET-uri, aluminiu) din cantitatea totală de deşeuri municipale. Cât priveşte valorificarea deşeurilor reciclabile, ea poate fi făcută numai dacă fiecare cetăţean sortează corect aceste deşeuri, căci - de pildă - hârtia ajunsă între resturile menajere nu mai poate fi reciclată.

Nerespectarea obligaţiei de a mări cantitatea de deşeuri reciclabile duce la sancţionarea financiară a primăriilor. Care vor plăti amenzile, în fond, din banii fiecărui cetăţean şi îi va colecta fie prin impozite şi taxe locale mărite, fie prin nerealizarea unor lucrări de investiţii necesare oraşului. "Orădenii trebuie să înţeleagă că nu RER face profit din valorificarea deşeurilor reciclabile. Noi doar respectăm contractul cu Primăria, care obligă la colectarea selectivă", mai spune Ionel Ban. Reciclabilele strânse de RER ajung la staţia de sortare a municipiului, administrată de Eco Bihor, unde sunt balotate şi, mai apoi, predate firmelor specializate în reciclare.

Pe lângă faptul că, prin colectarea selectivă, orădenii nu ar face decât să respecte o obligaţie a fiecărui oraş, renunţarea la ghene mai are şi alte avantaje: scapă propriile blocuri de o sursă de miros neplăcut, de şobolani şi de efectul neplăcut al înfundării tubulaturii şi de întreţinerea acesteia. Aşa că, puse în balanţă, beneficiile renunţării la ghene cântăresc clar mai mult decât lenea de a scăpa de gunoaiele din faţa uşii apartamentului...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display
Ultimele Comentarii

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5795 RON
  • 1 EUR = 4.977 RON
  • 1 HUF = 0.0124 RON