Orădeanul Robert Patai, în vârstă de 33 de ani continuă emisiunea-concurs "Vocea României", transmisă de Pro TV, după ce în ediţia de marţi seara, şi-a învins un coechipier la duet. Antrenorul lui Robert, Horia Brenciu i l-a ales drept adversar pentru interpretarea duetului eliminatoriu pe tânărul Vlad Griga, absolvent al Academiei de Muzică "Gheorghe Dima" din Cluj.
Cei doi au fost provocaţi să-şi etaleze calităţile vocale pe melodia "All for love", cântată de Brian Adams, Rod Stewart şi Sting, care trebuia "să le scoată la iveală sensibilităţile", după cum explica Horia Brenciu.
Concurenţii s-au pregătit alături de muzician şi de Monica Anghel, iar marţi seara, după interpretarea piesei, Brenciu l-a ales pe orădean să continue concursul. "Merg mai departe cu Robert", a spus antrenorul după câteva secunde de suspans. "Robert cred că eşti un vulcan care abia aşteaptă să erupă", a adăugat acesta.
Concurentul orădean a fost urmărit din culise de mama lui, venită să-l vadă cântând. "Motivul pentru care l-am ales este pentru că Robert întruchipează spectacolul muzical, mai mult decât voce şi mişcare", a explicat Horia Brenciu, după ieşirea din scenă.
În partea a doua a emisiunii, Robert Patai a trecut în următoarea etapă a concursului, aflându-se printre cei cinci concurenţi pe care Brenciu îi duce în semifinalele concursului.
Robert Patai a început să ia lecţii de canto abia la 30 de ani, sfătuit de Dutka Andras, care-l auzise cântând la karaoke în Blue Monday. După ce a obţinut câteva contracte pentru reprezentaţii în hoteluri şi restaurante, în urmă cu câteva luni, Robert s-a mutat la Bucureşti în speranţa că va putea face o carieră din pasiunea lui. La audiţiile pe nevăzute pentru "Vocea României", orădeanul a impresionat antrenorii cu melodia "Purple Rain", cântată de Prince.
Din păcate însă, tot marţi seara, orădeanca Loredana Căvăşdan nu a ajuns în primii cinci semifinalişti ai echipei lui Moga. Antrenorul a avut de ales din şase concurenţi, iar pentru a departaja între orădeancă şi un alt coechipier i-a pus pe aceştia să-şi cânte melodia de la preselecţii. Marius Moga nu a ales-o însă pe Loredana, care a părăsit concursul în lacrimi.
Săptămâna trecută, orădeanca a trecut de faza duetului, fiind aleasă în defavoarea unei coechipiere după interpretarea melodiei "So what" a lui Pink.
Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.