Chiar dacă iluminatul a fost oprit, Parcul 1 Decembrie a strălucit la lumina lumânărilor sâmbătă seara. Devansat cu trei săptămâni din cauza vremii ploioase, Festivalul Luminii a fost aşteptat de mulţi orădeni, dovadă fiind sutele de persoane care s-au plimbat pe toate aleile parcului, bucuroşi să vadă miile de lumânări aliniate în gulguţe colorate.
Organizat de cercetaşii din filiala orădeană a Organizaţiei Cercetaşii României, împreună cu colegii lor din Arad şi cu cei de la Liceul Don Orione, Festivalul Luminii şi-a propus să-i facă pe orădeni să se bucure de lucrurile mărunte. Aşa că orădenii au admirat expoziţii de pictură şi de sticlă pictată, au vizionat piese de teatru şi i-au ascultat cântând pe mai mulţi artişti orădeni. Un punct de atracţie al parcului a fost şi colţul Crucii Roşii Oradea, unde orădenii au primit lecţii de prim-ajutor.
Cei mai mulţi dintre cei prezenţi au fost adolescenţi şi părinţi cu copii şi aproape nimeni n-a ratat ocazia să se pozeze cu gulguţele colorate puse de cercetaşi prin parc. Astfel, lumina plăpândă a lumânărilor a fost completată frecvent de cea albă a bliţurilor telefoanelor.
După trei ore de relaxare, cercetaşii au rămas să strângă lumânările din parc, în timp ce orădenii au plecat spre case, bucuroşi că şi-au petrecut o seară relaxantă în aer liber.
Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.