URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 15 MARTIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Călin Georgescu zice că ar trebui să ieșim din NATO și UE, că nu avem nevoie de fonduri europene câtă vreme îl avem pe Dumnezeu, iar unei jurnaliste din Basarabia i-a povestit despre poporul moldovean. Numai pentru asemenea vorbe, CCR ar fi îndreptățită să nu-l lase să participe la alegerile prezidențiale...
Zic şi eu
Adrian Cris
Vechea mantră a orădenilor nemulțumiți, că „Bolojan e de vină” pentru-absolut-tot, devenită memă pentru alții, s-a transformat în ultimele săptămâni, cu sens schimbat, în ditamai comandamentul național. „O problemă de securitate națională a României”, a opinat CTP-ul, potrivit căruia ar fi „un risc major de securitate” dacă, în furtuna de acum, Bolojan nu rămâne președinte sau nu devine premier.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cum priviți decizia BEC și CCR de respingere a candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În 18 februarie 2025, Curtea Constituțională a admis, cu majoritate de voturi, o excepție de neconstituționalitate vizând un text din Codul de procedură penală ce reglementează motivele pentru recursul în casație în fața Înaltei Curți de Casație și Justiție.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
12 August 2013, 18:34

Orădenii, invitaţi să-l vadă pe Hagi în meciul caritabil "Uniţi împotriva cancerului infantil"

Orădenii, invitaţi să-l vadă pe Hagi în meciul caritabil "Uniţi împotriva cancerului infantil" (foto: Bogdan Chedeş)
Orădenii, invitaţi să-l vadă pe Hagi în meciul caritabil "Uniţi împotriva cancerului infantil" (foto: Bogdan Chedeş)
Orădenii, invitaţi să-l vadă pe Hagi în meciul caritabil "Uniţi împotriva cancerului infantil" (foto: Bogdan Chedeş)
Orădenii, invitaţi să-l vadă pe Hagi în meciul caritabil "Uniţi împotriva cancerului infantil" (foto: Bogdan Chedeş)
Orădenii, invitaţi să-l vadă pe Hagi în meciul caritabil "Uniţi împotriva cancerului infantil" (foto: Bogdan Chedeş)
Orădenii, invitaţi să-l vadă pe Hagi în meciul caritabil "Uniţi împotriva cancerului infantil" (foto: Bogdan Chedeş)
Orădenii, invitaţi să-l vadă pe Hagi în meciul caritabil "Uniţi împotriva cancerului infantil" (foto: Bogdan Chedeş)
Orădenii, invitaţi să-l vadă pe Hagi în meciul caritabil "Uniţi împotriva cancerului infantil" (foto: Bogdan Chedeş)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Atât antrenorii celor două echipe de old boys, Emerich Jenei şi Zsolt Muzsnay, jucătorii Lucian Ciocan şi Sorin Pop şi preşedintele clubului FC Bihor Şerban Morcan aşteptă cu emoţie meciul cariatbil "Uniţi împotriva cancerului infantil", care va avea loc miercuri, de la ora 16.30, de la Stadionul Municipal "Iuliu Bodola".

3 meciuri-spectacol

Înaintea evenimentului la care invitat special este Gheorghe Hagi, conducerea clubului FC Bihor a organizat luni, la sediul clubului, o conferinţă de presă prin care au fost prezentate ultimele detalii.

Astfel, a fost reamintită acţiunea care va cuprinde trei jocuri demonstrative, în care punctul principal de atracţie îl va reprezenta jocul de old boys dintre echipele FC Bihor şi "Generaţia de aur".

Pe lângă acest joc, care va avea două reprize de câte 30 de minute, vor mai avea loc şi meciurile dintre echipa staff-ului clubului FC Bihor şi echipa presei, respectiv partida dintre echipa de seniori a FC Bihor şi echipa suporterilor, ambele întâlniri urmând a avea două reprize de câte 15 minute.

Mai multe invitaţii

Înainte de jocuri şi în pauzele lor vor avea loc şi diferite momente muzicale. "Pe lângă cele trei meciuri demonstrative, vor mai fi şi momente artistice, cu interpreţi de muzică uşoară, iar în pauza meciului de old boys va intra pe teren şi orădeanca Anca Căuş, Shakira de România. În ceea ce priveşte invitaţiile pentru intrarea pe stadion, am suplimentat cu 5.000 numărul acestora", a declarat preşedintele clubului FC Bihor, Şerban Morcan.

Invitaţiile pot fi achiziţionate de la sediul clubului FC Bihor marţi între orele 9-16, precum şi de la casele de bilete ale Stadionului Municipal "Iuliu Bodola", marţi, între orele 9-14 şi miercuri, în ziua evenimentului, cu începere de la ora 13. Pentru a intra în posesia unei invitaţii trebuie donaţi minim 5 lei pentru cazul Kevin Ficuţ, copilul de 8 ani din Aleşd diagnosticat în 2011 cu leucemie, pentru care are loc acest eveniment.

Vedetele fotbalului

Printre jucătorii echipei naţionale care vor participa la meciul de old-boys se vor număra: Petru Ţurcaş, Constantin Varga, Iulian Miu, Miodrag Belodedici, Cristian Dancea, Ioan Ovidiu Sabău, Iosif Rotariu, Gheorghe Hagi, Paul Codrea, Marcel Băban, Alin Stoica şi Ilie Rotariu. "Aş vrea să le mulţumesc acestor jucători extraordinari care au dus fotbalul românesc acolo unde a fost cândva şi unde tindem să mai ajungem, dar nu ştim dacă vom şi reuşi, că au acceptat ca să vină să ajute un copil care este bolnav şi ca să strângă în stadionul nostru oameni cât mai mulţi care să dăruiască acestui copil sănătate, până la urmă", a declarat reputatul antrenor Emerich Jenei.

Din echipa de old boys a FC Bihorului, care va fi condusă de pe bancă de Zsolt Muzsny şi Alexandru Gergely, vor face parte printre alţii Kulcsar Sandor, Ovidiu Lazăr, Lucian Ciocan, Sorin Pop, Ioan Papp Deac, Sorin Cigan, Viorel Domocoş, Alexandru Boc, Cosmin Bodea, Stelian Farcău, Florin Fărcaş, Lucian Ulici, Claudiu Mutu, Alexandru Kiss, Cornel Georgescu şi Ştefan Erdei.

"Felicit organizarea acestei acţiuni. Nu ştiu dacă a mai fost la Oradea o acţiune de genul acesta în care foştii fotbalişti să se strângă şi să joace împreună împotriva unor tricolori care au adus atâtea bucurii şi în plus cu acest joc putem ajuta acest copil. Sper ca spectacolul fotbalistic să primeze şi ca echipa noastră, a Bihorului să câştige. Sunt convins că ne vom prezenta cel puţin la acelaşi nivel cu partenerii noştri de întrecere", a declarat Zsolt Muzsnay.

Lucian Ciocan a precizat că speră că orădenii vor veni în număr cât mai mare la eveniment. "Sunt emoţii din toate punctele de vedere, fiindcă ne vedem cu mulţi jucători cu care nu ne-am mai văzut de multă vreme, iar cu Hagi ce să mai vorbim, fiindcă nu întotdeauna reuşeşti să joci împotriva lui", a spus Ciocan. Sorin Pop a ţinut să felicite conducerea FC Bihor, bucurându-se şi el că poate juca împotriva lui Hagi. "Nu ţi se oferă ocazia de multe ori să poţi să joci împotriva lui Hagi şi a celorlalţi jucători importanţi din "Generaţia de aur". Noi sperăm să ne ridicăm la nivelul lor. Ne pregătim pentru asta, sigur nu o să ne facem de râs", a declarat Pop.

Final cu licitaţie

În ceea ce priveşte jocul care va deschide evenimentul, cel dintre echipele staff-ului clubului FC Bihor şi echipa presei, din formaţia staff-ului vor face parte jucători precum: Gheorghe Ghiţ, Călin Cheregi, Alin Iova, Szilagy Desideriu, Gheorghe Silaghi, Şerban Morcan, Dumitru Voloşeniuc, Ovidiu Mureşan, Daniel Negrean, Ovidiu Clonda şi Cristian Nica.

Echipa presei care-l va avea ca director tehnic pe Emerich Jenei şi antrenor pe Szanto Sandor, va fi alcătuită din fotbalişti precum: Szanto Zoltan, Peti Boros, Nicolae Mihalcea, Horia Buz, Teo Biriş, Ionel Goina, Costel Demian, Lucian Popa, Dan Olteanu şi Vlad Olteanu.

Prezentatori şi crainici ai stadionului vor fi Florin Mihalca şi Victor Mihalcea.

După meciul de old boys, seara va avea loc un dineu oficial, la Restaurantul Hotelului Continental, unde "oameni importanţi şi oameni de afaceri vor licita tricourile cu care s-a jucat, iar şi aceste fonduri vor fi donate pentru Kevin Ficuţ", după cum a mai declarat preşedintele clubului orădean, Şerban Morcan.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5795 RON
  • 1 EUR = 4.977 RON
  • 1 HUF = 0.0124 RON