SÂMBĂTĂ, 28 SEPTEMBRIE 2024
`

Am fost la deschiderea fabricii de anvelope Nokian Tyres, să văd cum arată o investiție de 650 milioane euro. Am vizitat linii de producție, unde se vede clar că gradul de automatizare este foarte ridicat. Fabrica are 10 hectare de clădiri și doar 500 de muncitori, adică 250 pe schimb. Practic, angajații au rolul de a supraveghea procesul de fabricație, iar o parte se ocupă de mentenanța instalațiilor.
Susținătorii sunt dezamăgiți, adversarii jubilează. Ilie Bolojan chiar candidează la Parlament, chiar pleacă „între mitici”. Nu s-a mai pus simbolic în coada listei, ci deschizător, pe prima poziție.
Cu cine vă gândiți să votați pentru funcția de președinte al României dintre numeroșii candidați?

În sistemul de drept românesc, cu unele excepții, accesul la justiție nu este gratuit. Pentru a ajunge să îți expui pretențiile în fața unui judecător, cu titlu prealabil, trebuie să bagi, mai mult sau mai puțin, mâna în buzunar. Dincolo de avocaţi sau de cheltuielile conexe procesului, de multe ori simplele taxe care sunt datorate statului pentru demararea unui proces fac iluzoriu accesul efectiv la justiţie...
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
06 Iunie 2013, 08:41

FC Bihor a remizat la Timişoara şi a încheiat pe locul VII

În ultima etapă a campionatului Ligii a II-a, Seria a II-a, la fotbal, formaţia orădeană FC Bihor a terminat, miercuri seara, la egalitate, scor 1-1, meciul susţinut la Timişoara, cu ACS Poli.

La pauză scorul era favorabil orădenilor, care au condus cu 1-0, prin reuşita lui Cristian Bud, din minutul 19, pentru ca, în repriza a doua, gazdele să egaleze, în minutul 81, prin Şeroni. FC Bihor a jucat mai bine în prima repriză şi, în minutul 19, Cristian Bud a reuşit să marcheze, după ce a preluat nestingherit o minge la 16 metri şi a tras destul de anemic, însă Coca a scăpat incredibil balonul printre picioare.

În minutul 30, FC Bihor a fost aproape să-şi majoreze scorul, după o ocazie mare a lui Mărkuş. Acesta a tras excelent din 14 metri, dar portarul timişorenilor a respins peste bară.
Pe finalul reprizei Poli a revenit în atac şi, în minutul 41, Dobricean a scăpat singur de la jumătatea terenului, dar şi-a arătat limitele în faţa portarului Popescu.

În repriza a doua gazdele au devenit mai periculoase şi, în minutul 51, acelaşi Dobricean a executat bine o lovitură liberă de la 16 metri, dar Popescu a scos formidabil. FC Bihor a replicat apoi, în minutul 64, când Coca a intervenit providenţial la lovitura liberă executată din lateral de Târnăcop.

Apoi, a fost rândul timişorenilor să atace periculos şi în minutul 70 Trandu s-a aflat la finalizare, dar şutul său plasat a fost respins în lateral de excelentul portar Popescu. În minutul 81 a survenit însă şi egalarea, după ce Şeroni, cel mai bun jucător al echipei gazdă a înscris cu o lovitură de cap plasată, după o centrare a lui Trandu din corner.

Partida s-a încheiat cu scorul de 1-1, un rezultat echitabil, care coboară echipa FC Bihor de pe locul V pe VII, cu 33 de puncte.

Pe finalul jocului, antrenorul Marian Pană l-a introdus pe tern şi pe tânărul jucător Cheţan, care l-a înlocuit pe Vasilache. "Am făcut un meci destul de bun, în special în prima repriză. Într-un fel îi felicit pe băieţi pentru că au învăţat să joace până la capăt şi să-şi apere imaginea. Rămânem cu regretul că au promovat două echipe care nu au fost cu nimic mai presus decât noi. Consider că anul viitor, cu câteva îmbunătăţiri, putem promova fără probleme", a declarat, la final, antrenorul echipei FC Bihor, Marian Pană.

În celelalte partide din ultima etapă, Damila Măciuca a surclasat echipa a doua a Argeşului, FCM Tg. Mureş a câştigat la Slatina, trimiţând Oltul în Liga a III-a, iar CS Mioveni a câştigat pe teren propriu, în minutul 90+5, jocul cu FC Maramureş.

La final, Corona Braşov şi ACS Poli Timişoara au obţinut promovarea pentru Liga I, în timp ce, pe lângă Voinţa Sibiu şi Unirea Alba Iulia, retrase din competiţie pe parcurs, a mai retrogradat Alro Slatina în Liga a III-a.

ACS Poli - FC Bihor 1-1 (0-1)
Au marcat: Ţeroni (min. 81) / Cr. Bud (min. 19)
ACS Poli: Coca - Nohai, Bocşan, Şeroni, Marovic - Dobricean (min. 58 Trandu), O. Petre (cpt.), Poparadu, Bălace (min. 46 Nanu) - Enciu (min. 58 Boştină), S. Szekely. Antrenor: Valentin Velcea
FC Bihor: A. Popescu - Coroian (min. 80 Selagea), Tânc (cpt.), Fl. Lazăr, Fl. Pop - Florean, Vasilache (min. 90+3 Cheţan), Târnăcop, Bic - Bud, Mărkuş (min. 83 M. Popa). Antrenor: Marian Pană
Arbitri: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova) - Ionuţ Babadac (Alexandria) şi Ionuţ Marius Bobe (Videle).