DUMINICĂ, 29 SEPTEMBRIE 2024
`

Oradea este un oraș frumos ziua, iar noaptea de-a dreptul spectaculos. Asta, datorită iluminatului arhitectural care scoate în evidență splendoarea clădirilor Art Nouveau. De aceea, nu e totuna cum ne jucăm cu luminile în orașul care, de o bună bucată de vreme, se pretinde turistic.
Susținătorii sunt dezamăgiți, adversarii jubilează. Ilie Bolojan chiar candidează la Parlament, chiar pleacă „între mitici”. Nu s-a mai pus simbolic în coada listei, ci deschizător, pe prima poziție.
Cu cine vă gândiți să votați pentru funcția de președinte al României dintre numeroșii candidați?

În sistemul de drept românesc, cu unele excepții, accesul la justiție nu este gratuit. Pentru a ajunge să îți expui pretențiile în fața unui judecător, cu titlu prealabil, trebuie să bagi, mai mult sau mai puțin, mâna în buzunar. Dincolo de avocaţi sau de cheltuielile conexe procesului, de multe ori simplele taxe care sunt datorate statului pentru demararea unui proces fac iluzoriu accesul efectiv la justiţie...
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
19 Octombrie 2011, 17:18

FC Bihor, egal chinuit în meciul cu Mureşul Deva: 1-1 (FOTO)

FC Bihor, egal chinuit în meciul cu Mureşul Deva: 1-1 (FOTO) FC Bihor, egal chinuit în meciul cu Mureşul Deva: 1-1

FC Bihor a ratat miercuri o şansă uriaşă de a se apropia de plutonul fruntaş al clasamentului seriei vestice din liga a doua la fotbal, miercuri pe stadionul municipal Iuliu Bodola. În partida rămasă restantă din cadrul etapei a opta, formaţia orădeană nu a reuşit să se impună şi a încheiat la egalitate jocul disputat în compania celor de la Mureşul Deva.

La capătul unei confruntări care a consemnat cele mai multe ocazii în repriza a doua, cele două combatante au încheiat cu un scor echitabil de 1-1, după ce la pauză s-a consemnat 0-0.

Mai întâi au deschis scroul oaspeţii, în minutul 85, când la o greşeală în defensiva formaţiei bihorene, pe partea dreaptă a intrat în careu Mihai Petrescu, a întors un adversar şi a şutat imparabil la colţul lung, învingându-l pe portarul Pogacsics.

Nu s-a reluat bine partida de la centru că în minutul imediat următor, atacantul roş-albaştrilor Adrian Mărkuş a prins un şut de la 22 de metri, care l-a surprins pe portarul Lipitor, restabilind egalitatea.

Chiar dacă FC Bihor şi-a creat câteva ocazii de a mai înscrie, prin Mărkuş în minutul 80 şi Malinic în minutul 84, rezultatul este echitabil întrucât pe final, atunci când se juca "cu garda jos", şi oaspeţii au mai trecut pe lângă gol de două ori prin Dârvaru şi Petrescu.

Meciul a avut patru minute de prelungiri, însă în minutul 2 orădeană a rămas în inferioritate numerică, după ce mijlocaşul Cristian Danci a văzut al doilea cartonaş galben şi implicit şi pe cel roşu. În urma acestui rezultat, FC Bihor a urcat doar până pe poziţia a 12-a a clasamentului, cumulând 10 puncte, însă a ajuns la -2 în clasamentul adevărului.

Având în vedere seria rezultatelor negative din ultima perioadă, pentru FC Bihor va fi de acum foarte greu să mai recupereze anul acesta din decalajul de puncte ce o separă de primele poziţii ale clasamentului. Tocmai de aceea şansele formaţiei orădene la promovare în actualul sezon sunt tot mai mici.

La final, antrenorul orădenilor s-a declarat dezamăgit. "Ce cred eu acum despre acest meci nu este frumos să spun. Sunt foarte supărat. Am încercat, atunci când am venit la echipă, să asigur o anumită stare de disciplină şi echilibru. Astăzi, înaintea meciului, am vorbit mai puţin de disciplină şi organizare şi am încercat să motivez jucătorii doar cum să obţină victoria. Din păcate, echipa evoluează bine atunci când i se cere să joace bine, dar când i se cere să câştige clachează. Este clar că jucătorii nu fac faţă momentelor de presiune", a spus Leonardo Gabbanini.

"Îmi cer scuze publicului şi preşedintelui clubului. Îmi pare rău că nu am reuşit să câştigăm astăzi toate cele trei puncte puse în joc, dar aceasta este situaţia", a mai spus el, resemnat.

De cealaltă parte, Constantin Olariu, antrenorul principal al Mureşul Deva, a fost mulţumit de elevii săi, mai ales în contextul în care în ultima perioadă atmosfera în echipă a fost tensionată, iar săptămâna trecută jucătorii au fost în grevă japoneză din cauza situaţiei financiare.

"Am încercat să recuperăm la Oradea pasivul pe care l-am "obţinut" în etapa de săptămâna trecută. E bine că am reuşit şi un punct. Mă bucur pentru spiritul de echipă pe care l-au arătat jucătorii, având în vedere că săptămâna trecută s-au consemnat mici convulsii în cadrul clubului", a spus Constantin Olariu.

Următorul joc al FC Bihor va avea loc duminică, tot pe teren propriu, de la ora 11, în compania celor de la Juventus Bucureşti.

FC Bihor: Pogacsics - Diarra, Muscă, S. Oltean, R. Lupu - Cr. Danci, Selagea (min 57 Coroian), Sfârlea (min 70 Bârză) - Birtalan (min 46 Malinic), Mărkuş, F. Pop
Rezerve: Fildan - I. Petrache, M. Popa, A. Coroian, Malinic, Sorean, Bârză
Antrenor: Leonardo Gabbanini

Mureşul Deva: Lipitor (cpt.) - Al. Petresc, Pistol, I. Şerban, Miheţ (min 80 Bogman) - Al. Dan, Ct. Crişan, M. Petrescu (min 94 Ungur), I. Dragu - Melcea, Dârvaru (min 90 Tecsi)
Rezerve: Al. Coman - Geacă, Bogman, M. Ungur, I. Moldovan, Tecsi, Văidean
Antrenor: Constantin Olariu