URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 03 MARTIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Vești bune pentru pietoni. După începerea lucrărilor la pasajele de la Crișul și de la Gară, tramvaiele vor fi oprite pe acel traseu cel puțin șase luni. Iar asta e o perioadă scurtă, pentru că deja șantieriștii știu că trebuie să lucreze sub trafic, așa cum s-a întâmplat la Pasajul Decebal - Tudor Vladimirescu...
Zic şi eu
Adrian Cris
Pe zi ce trece, întunericul și răul planează asupra destinelor noastre. Ni le fac mai nesigure decât ar putea fi dacă nu am alunga din ele rațiunea, cu un „Marș!” masiv și ucigător. Partidele așa-zis „suveraniste” - AUR, SOS și POT - au votat împotriva înseși suveranității României, interzicând Armatei să apere patria, să nu se atingă de dronele rusești ce se „rătăcesc” tot mai des la noi.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce vă așteptați să facă Ilie Bolojan în funcția de președinte interimar al României?




De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În 18 februarie 2025, Curtea Constituțională a admis, cu majoritate de voturi, o excepție de neconstituționalitate vizând un text din Codul de procedură penală ce reglementează motivele pentru recursul în casație în fața Înaltei Curți de Casație și Justiție.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
12 Decembrie 2012, 13:50

Prostioare din campanie

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

După ce am asistat la o grămadă de campanii electorale am ajuns la concluzia că în cazul politicienilor cantitatea de inteligenţă rămâne constantă, deşi numărul lor creşte neîncetat.

Mai bine să ne amuzăm de gafele candidaţilor. Un senator şi doi deputaţi şi-au făcut pliante fără să ceară părerea consultanţilor. Nimic de zis, pliantele erau făţoase, pe hârtie de calitate, sloganurile erau, să zicem, suportabile, iar pozele, splendid retuşate, dădeau aspiranţilor aerul tineresc pe care l-au avut pe tabloul de absolvire de la liceu. Exista o singură hibă: "catindaţii" au uitat să-şi treacă numele, de parcă toată lumea era obligată să le ştie.

Alţii au făcut machete pentru presă dar, dintr-o regretabilă eroare, doi deputaţi din aceeaşi alianţă erau trecuţi pe acelaşi colegiu. Iar cum un adevărat politician trebuie să dea dovadă de consecvenţă, macheta greşită a fost trimisă mai multor ziare.

Un alt candidat, observând că trebuie să intre în spaţiul virtual, şi-a deschis blog. Iar sub poza făcută undeva în judeţ a postat un comentariu mobilizator: "Aici sunt în campanie, dar trebuie să intru înăuntru, că mă trage frigul la şale".

Un alt politician a pus în cutiile poştale fluturaşi în care prezintă patru probleme pe care vrea să le rezolve. Dar, citind, vezi că erau doar trei, a patra fiind probabil candidatul însuşi. Fix ca-n povestea cu cei patru apostoli, care erau doar trei: Luca şi Matei.

Un lucru e sigur: atât inteligenţa cât şi prostia în mediul politic sunt uniform distribuite, aşa că aproape nu mai contează cu cine votezi.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
5 Comentarii
Cu greseli, despre greseli
Despre evanghelisti este vorba, apostolii erau chiar de trei ori mai multi... cam ''rade ciob de oala sparta''
Postat 21 Decembrie 2012, 14:57 de Daciana
Toata lumea e pe cale de a fi sau a deveni ceva
Asadar, dupa cum zice Chirila M., politicienii sunt ca alegatorii, adica prosti, aceasta parere fiind completata de Bot cu faptul ca, la gramada, toti sunt si tarani needucati. Poate ar trebui o analiza profunda, ca la PDL pana in martie, ca sa aflam ca jurnalistii sunt tembeli iar noi, cei care le citim si platim aberatiile, suntem dusi cu pluta.
Postat 15 Decembrie 2012, 18:37 de Boss pe banii puteri
Morala de buzunar.
Pe romani ii ghideaza majoritar morala de buzunar, drept dovada calitatea parlamentarilor alesi.
Postat 15 Decembrie 2012, 08:31 de SAFE
Noul partid unic (FSN = USL)
1992/1993 = (284% inflaţie, ... şi altele); 2012/2013 = 255% (creşterea taxelor şi impozitelor, îngheţarea salariilor şi pensiilor, inflaţia şi creşterea preţurilor la toate cele).
Postat 12 Decembrie 2012, 19:13 de Carp III
Uslama bin Loden
Am citit pliantul USL Bihor. Dincolo de mici greseli de ortografie sau acord, provocate poate de emotie, am aflat desigur ca votez pentru Oradea, desi eu credeam ca votez pentru parlamentul Romaniei. Si am mai aflat ca USL vrea sa reduca TVA-ul de la 25 la 16 la suta, sau cam asa ceva (ca limita in jos a fericirii oricum e inexacta). Ups. 25%? Deci intai se va mari cu un procent? Probabil ca politicienii, fiind bugetari sau mostenitori de matusi miliardare, habar nu au ce e cu TVA-ul. Pliantele altor partide nu m-am obosit sa le citesc, dar acesta mi-a fost de ajuns. Asa e, domnule Chirila.
Postat 12 Decembrie 2012, 17:45 de Bihorelu
count display
Ultimele Comentarii

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.7844 RON
  • 1 EUR = 4.9765 RON
  • 1 HUF = 0.0124 RON