URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 03 MARTIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Vești bune pentru pietoni. După începerea lucrărilor la pasajele de la Crișul și de la Gară, tramvaiele vor fi oprite pe acel traseu cel puțin șase luni. Iar asta e o perioadă scurtă, pentru că deja șantieriștii știu că trebuie să lucreze sub trafic, așa cum s-a întâmplat la Pasajul Decebal - Tudor Vladimirescu...
Zic şi eu
Adrian Cris
Pe zi ce trece, întunericul și răul planează asupra destinelor noastre. Ni le fac mai nesigure decât ar putea fi dacă nu am alunga din ele rațiunea, cu un „Marș!” masiv și ucigător. Partidele așa-zis „suveraniste” - AUR, SOS și POT - au votat împotriva înseși suveranității României, interzicând Armatei să apere patria, să nu se atingă de dronele rusești ce se „rătăcesc” tot mai des la noi.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce vă așteptați să facă Ilie Bolojan în funcția de președinte interimar al României?




De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În 18 februarie 2025, Curtea Constituțională a admis, cu majoritate de voturi, o excepție de neconstituționalitate vizând un text din Codul de procedură penală ce reglementează motivele pentru recursul în casație în fața Înaltei Curți de Casație și Justiție.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
13 Aprilie 2012, 15:31

S-au extras preşedinţii birourilor electorale pentru alegerile din iunie

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Tribunalul Bihor a anunţat joi că, în urma unei trageri la sorţi, au fost aleşi preşedinţii şi locţiitorii birourilor electorale pentru alegerile din 10 iunie.

Astfel, preşedintele Biroului Electoral Judeţean Bihor va fi judecătoarea Florina Crişan, locţiitor de preşedinte fiind ales judecătorul Antik Levente.

În cadrul aceleaşi şedinţe, au fost traşi la sorţi şi preşedinţii birourilor locale ale celor 101 de circumscripţii şi locţiitorii acestora. La Biroul Electoral de Circumpscripţie Oradea preşedinte va fi judecătorul Ovidiu Galea, iar locţiitor judecătorul Dorel Bochiş.

Persoanele extrase, joi, într-o şedinţă prezidată de vicepreşedinta Tribunalului Bihor, Daniela Jurjuţ şi desfăşurată în prezenţa unor reprezentaţi ai Prefecturii Bihor şi ai unor partide politice, pot fi contestate în termen de 48 de ore.

În luna martie, Guvernul a decis organizarea alegerilor locale pe data de 10 iunie. În acest an, primarii vor fi aleşi într-un singur tur de scrutin.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display
Ultimele Comentarii

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.7844 RON
  • 1 EUR = 4.9765 RON
  • 1 HUF = 0.0124 RON