URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 14 MARTIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Călin Georgescu zice că ar trebui să ieșim din NATO și UE, că nu avem nevoie de fonduri europene câtă vreme îl avem pe Dumnezeu, iar unei jurnaliste din Basarabia i-a povestit despre poporul moldovean. Numai pentru asemenea vorbe, CCR ar fi îndreptățită să nu-l lase să participe la alegerile prezidențiale...
Zic şi eu
Adrian Cris
Vechea mantră a orădenilor nemulțumiți, că „Bolojan e de vină” pentru-absolut-tot, devenită memă pentru alții, s-a transformat în ultimele săptămâni, cu sens schimbat, în ditamai comandamentul național. „O problemă de securitate națională a României”, a opinat CTP-ul, potrivit căruia ar fi „un risc major de securitate” dacă, în furtuna de acum, Bolojan nu rămâne președinte sau nu devine premier.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Cum priviți decizia BEC și CCR de respingere a candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În 18 februarie 2025, Curtea Constituțională a admis, cu majoritate de voturi, o excepție de neconstituționalitate vizând un text din Codul de procedură penală ce reglementează motivele pentru recursul în casație în fața Înaltei Curți de Casație și Justiție.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
08 Iulie 2013, 13:08

63,21% dintre elevii bihoreni au luat Bac-ul. O singură elevă are 10 pe linie (FOTO)

Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor a făcut publice, luni la amiază, rezultatele la Bacalaureat, înainte de contestaţii. Potrivit unui comunicat de presă al instituţiei, din cei 6.230 de elevi bihoreni înscrişi la examen, 5.898 s-au şi prezentat, iar 7 au fost eliminaţi pentru că au încercat să copieze.

Din totalul absolvenţilor de liceu care au dat Bac-ul, 3.728 au promovat examenul, întrucât 1.708 candidaţi au obţinut medii sub 5, iar alţi 455 sub 6. Asta face ca rata de promovare înainte de contestaţii pentru toţi absolvenţii să fie de 63,21%. Procentul e tras în jos de elevii din promoţiile anterioare, însă, căci procentul de promovare pentru absolvenţii de liceu din acest an, deci care au dat Bac-ul pentru prima oară, este de 69.24%.

Dintre elevii care au promovat Bac-ul, 1.130 au medii între 6 şi 6.99, 1.103 între 7 şi 7.99, iar 961 între 8 şi 8.99. De asemenea, alţi 533 de elevi au o medie între 9 şi 9,99 şi o singură elevă din întreg judeţul are media 10. Este vorba de Alexandra-Georgiana Vid, absolventă a Colegiului Naţional Mihai Eminescu, care a luat nota 10 la fiecare probă a Bacalaureatului.

Elevii nemulţumiţi de notele primite pot depune contestaţii luni între orele 12 şi 16, urmând ca notele finale să fie afişate pe 12 iulie.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5795 RON
  • 1 EUR = 4.977 RON
  • 1 HUF = 0.0124 RON