URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 04 MARTIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
M-am bucurat când am aflat că proiectul ce prevedea pictarea pereților de pe malul stâng al Crișului, în dreptul Primăriei, a fost declarat eligibil pentru bugetarea participativă. Și încă de pe primul loc. Din păcate, însă, Primăria a anunțat că nu va fi pus în practică, probabil pentru că are mici șanse să treacă de rigorile Comisiei de Cultură.
Zic şi eu
Adrian Cris
Cu o viteză amețitoare, așa-zișii „suveraniști” și „anti-globaliști” transformă globul într-o bombă gata să explodeze. Am văzut, acasă, ce s-a găsit la adepții lui Călin Georgescu, „patrioți” care propovăduiesc „pacea” și austeritatea „dacă”: un arsenal de arme de asalt și explozibili, bani în podele, înregistrări că au cerut fonduri unor afaceriști din afara țării promițându-le aurul din pământul acesteia, legături cu Ambasada Rusiei, documente ce atestă că iau lumină de la Moscova, poze cu criminali de război.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce vă așteptați să facă Ilie Bolojan în funcția de președinte interimar al României?




De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În 18 februarie 2025, Curtea Constituțională a admis, cu majoritate de voturi, o excepție de neconstituționalitate vizând un text din Codul de procedură penală ce reglementează motivele pentru recursul în casație în fața Înaltei Curți de Casație și Justiție.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
03 Aprilie 2014, 19:02

Focuri de armă, câini de intervenţie şi lupte în curtea Jandarmeriei, de ziua instituţiei (FOTO/VIDEO)

Demonstraţii de luptă, intervenţii cu câini anume pregătiţi şi focuri de armă trase de "răufăcători" au fost ingrendientele spectacolului pe care l-au pregătit jandarmii bihoreni, joi, în curtea propriei instituţii.

Oamenii legii au marcat, astfel, 164 de ani de la înfiinţarea Jandarmeriei Române, dar şi 95 de ani de la înfiinţarea Companiei de Jandarmi Oradea Mare.

Spectatorii jandarmilor au fost cu precădere copii şi adolescenţi, aduşi de profesori ori de părinţi în vizită. Ei au putut vedea, la câteva standuri, tehnica şi armele folosite de jandarmi.

Apoi, pentru ei, oamenii legii au efectuat exerciţii demonstrative de intervenţie antitero, de dresaj canin şi de autoapărare, toate îndelung aplaudate de spectatori.

Tot cu această ocazie festivă, un ofiţer şi şase subofiţeri au fost avansaţi în grad înainte de termen.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.7667 RON
  • 1 EUR = 4.9774 RON
  • 1 HUF = 0.0124 RON